17 października 2016

Należy do najbardziej znanych francuskich świętych. Z okazji 1 700. rocznicy jego urodzin Muzeum Sztuk Pięknych w Tours zorganizowało wystawę ukazującą nadzwyczajne dziedzictwo człowieka, który w IV wieku był biskupem miasta.


Na czynnej do 8 stycznia ekspozycji zgromadzono 120 dzieł – manuskryptów, obrazów, cennych przedmiotów, relikwiarzy, gobelinów, rysunków, rzeźb, starodawnych mebli. Wystawa pod nazwą „Marcin z Tours:

Wesprzyj nas już teraz!

Promieniowanie Miasta” powstała z okazji urodzin świętego w 316 r. w Sabarii na terenie Pannonii (obecnie zachodnie Węgry).


Marcin z Tours jest czczony przede wszystkim jako patron miłości i dobroczynności, po tym jak przeciął mieczem swój strój oficera rzymskiego, by oddać jego połowę żebrakowi z Amiens. Scena ta,  wszechobecna w ikonografii poświęconej świętemu, jest oczywiście zaprezentowana na wystawie.


Ekspozycja rozpoczyna się od prezentacji cennego egzemplarza manuskryptu „Vita Sancti Martini”. Jest to biografia napisana przez jednego z uczniów świętego, Sulpice’a Sévère’a. Dzieło to bardzo szybko przyczyniło się popularyzacji i kultu biskupa z Tours. Wyrazem jego popularności jest fakt, że w całym kraju to samo imię nosi aż 270 tysięcy Francuzów, a także czterysta miejscowości i 3 678 parafii. Święty jest też czczony poza granicami. W Belgii patronuje 362 kościołom i kaplicom, w Wielkiej Brytanii – 162, na Węgrzech stu, zaś 75 w Holandii…


Kult biskupa z Tours żywy jest również poza Europą. Święty Marcin patronuje, na przykład stolicy Argentyny, Buenos Aires.


Bohater wystawy już w czasie swojego życia przyciągał do miasta wielu uczniów, zaś począwszy od V wieku wierni napływali masowo by modlić się przy jego grobie. W tamtym czasie więcej pielgrzymów docierało tylko do Rzymu i Jerozolimy. W XVI stuleciu nastąpił spadek liczby wiernych odwiedzających Tours. Trzeba było czekać do 1860 – roku odkrycia grobu świętego – by nastąpiło nowe ożywienie, powodowane odrodzeniem cnoty dobroczynności.


Najbardziej znanym współczesnym pielgrzymem był święty Jan Paweł II, który przybył do Tours w 1996 roku, w sześćsetną rocznicę śmierci św. Marcina.


Wielki kult świętego przyczynił się do powstania prawdziwego „martinopolu” – kompleksu urbanistycznego złożonego z sanktuarium, klasztorów oraz domów pielgrzymich. W części został on zrekonstruowany, zaś na wystawie można obejrzeć go w wersji 3D.




FLC



Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram