Dopiero pięcioletni pobyt w Niemczech będzie upoważniał do pobierania świadczeń socjalnych – planuje rząd w Berlinie. Dotychczas najliczniejszymi beneficjentami zasiłków byli nasi rodacy.
Szykowany przez ministerstwo pracy projekt ustawy zakłada, że do nabycia uprawnień do zasiłku i zapomogi socjalnej obcokrajowcom z innych krajów UE niezbędne będzie w niedalekiej przyszłości udokumentowanie pięcioletniego pobytu w tym kraju lub fakt aktualnego zatrudnienia.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowe przepisy weszłyby już w żcyie, jednak ich wprowadzenie zostało opóźnione w wyniku konfliktu projektodawczyni, minister Andrei Nahles z szefem MSW Thomasem de Maizière’m, właśnie na tle wprowadzenia nowych uregulowań. Minister spraw wewnętrznych chciał, by wprowadzone prawo było jeszcze bardziej restrykcyjne.
Odpowiedni projekt ustawy ma wejść pod obrady Bundestagu już w tym miesiącu. Rząd przyspieszył prace po tym, jak federalny Sąd Społeczny zdecydował, iż przebywający w Niemczech obywatele państw Unii mogą starać się oświadczenia po półrocznym pobycie. – Obecna regulacja i orzeczenie Federalnego Sądu Społecznego mogą doprowadzić do zachęcenia jeszcze większej ilości migrantów do osiedlenia się w Niemczech. Już teraz Niemcy są jednym z najbardziej atrakcyjnych pod tym względem krajów – stwierdził cytowany przez „Deutsche Welle” Gerd Landsberg, szef Niemieckiego Związku Miast i Gmin.
Urzędnicy szacują, iż najliczniejszą grupą pośród około 440 tysięcy obywateli innych krajów Unii Europejskiej pobierających świadczenia w Niemczech, są nasi rodacy. Z początkiem tego roku do kas po zasiłki i zapomogi ustawiało się około 100 tysięcy Polaków. Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajęli Włosi (71 tysięcy), Bułgarzy (70 tys.), Rumuni (57 tys.) oraz Grecy (46 tys.).
Źródło: onet.pl / Deutsche Welle
RoM