Jak informuje portal rmf24.pl, już w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat „sytuacji w Polsce”. Rezolucję w sprawie naszego kraju przygotowały największe euro-frakcje, a w ogniu krytyki znajduje się spór o Trybunał Konstytucyjny, ustawa medialna, policyjna, antyterrorystyczna oraz wycinka puszczy w Białowieży. Na razie eurokraci nie planują krytyki idei zmian w prawie aborcyjnym, ale takiego rozwiązania domagają się Zieloni.
Z relacji korespondentki RMF, Katarzyny Szymańskiej-Borginon wynika, że twórcy euro-rezolucji wezwą rząd RP do znalezienia kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego w okresie wyznaczonych przez Komisję Europejską 3 miesięcy. Eurokraci w nowym dokumencie powtórzą dotychczasowe zastrzeżenia do ustawy medialnej, policyjnej i antyterrorystycznej.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowością ma być natomiast „zaniepokojenie” decyzją ministra środowiska o zwiększeniu wycinki Puszczy Białowieskiej oraz kwestia ochrony życia.
Na krytykę Polski z powodu inicjatywy Stop Aborcji nie zgodzili się Chadecy, jednak skrajnie lewicowi Zieloni mają gotową poprawkę krytykującą Polskę w związku z obywatelskim projektem ustawy zakazującej mordowania dzieci.
Zieloni ubolewają, że po wprowadzeniu zmian aborcja w Polsce byłaby całkowicie zakazana, a i tak obecnie polskie prawo jest w tej materii restrykcyjne. Z tego powodu ochotę na krytykowanie Polski mają również Socjaliści, jednak ci muszą liczyć się z Chadekami przekonującymi, iż „sprawy etyczne leżą w gestii krajów członkowskich”. Chadecy zauważają również, że nie ma rządowego projektu zmian w prawie aborcyjnym.
Nie wiadomo jak ostatecznie nad poprawką Zielonych zagłosują Socjaliści – informuje RMF. Jeśli poprą krytykę Polski z powodu inicjatywy Stop Aborcji, Chadecy mogą nie wyrazić poparcia wobec całej rezolucji. Temat jest istotny dla szefa euro-socjalistów, Gianniego Pittelli, a włączania go do tekstu rezolucji nie popiera polski deputowany socjalistyczny, Bogusław Liberadzki (SLD). Polityk przyznaje, że reprezentuje mniejszościowy pogląd z lewicowej grupie.
Sprawa ma rozstrzygnąć się w czwartek podczas spotkania szefów frakcji w Parlamencie Europejskim.
Źródło: rmf24.pl
MWł