Za kilka miesięcy gotowy będzie rządowy projekt ustawy repatriacyjnej. Nowa regulacja garściami czerpie z projektu obywatelskiego. To m.in. rozbudowane świadczenia adaptacyjne i kwestie socjalne z których w pierwszej kolejności skorzystają osoby narodowości polskiej mieszkające w azjatyckiej części byłego ZSRR.
Jak zapewnił Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych, w rządzie trwają prace nad nową ustawą repatriacyjną, a projekt będzie gotowy w ciągu kilku miesięcy. Wiceminister przyznał, że dokument będzie zawierał wiele elementów zaproponowanych w projekcie obywatelskim. Zmiany są konieczne, bo ustawa o repatriacji z 2000 roku, która weszła w życie rok później „okazała się niewydolna”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Z przygotowywanego aktu prawnego w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać osoby narodowości polskiej mieszkające w azjatyckiej części byłego ZSRR, potomkowie osób represjonowanych. Osoby bardziej przedsiębiorcze, które decydują się wziąć sprawy w swoje ręce już mogą skorzystać z nowelizacji Karty Polaka, która w piątek weszła w życie – zauważył Michał Dworczyk poseł PiS, szef sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą. Jak zaznaczył, w ustawie będą „bardzo rozbudowane świadczenia adaptacyjne i kwestie socjalne”.
Nowelizacja Karty Polaka, która weszła w życie 2 września wprowadza ułatwienia w otrzymaniu Karty Polaka i w ubieganiu się o polskie obywatelstwo. Z kolei projekt nowelizacji ustawy o repatriacji przewiduje m.in. wprowadzenie nowej definicji repatrianta, określenie zasad uznawania narodowości polskiej, powołanie Rady do spraw Repatriacji oraz wprowadzenie nowych form pomocy dla powracających do kraju.
Źródło: polskieradio.pl
MA