Obradujący na posiedzeniu niejawnym Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne niektóre zapisy ustawy „naprawczej” PiS z lipca br. Stanowisko sędziów nie było jednomyślne.
W całości lub częściowo niekonstytucyjne są artykuły 26., 32., 61., 68. i 80. nowej ustawy – ocenili w większości sędziowie TK.
Wesprzyj nas już teraz!
Zakwestionowane przepisy dotyczą między innymi: zasady badania wniosków zgodnie z kolejnością ich spływania do TK; możliwości blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów; kierowania przez prezesa TK wniosku do premiera o ogłoszenie wyroku; wyłączenia wyroku z 9 marca z obowiązku publikacji; uzależnienia wydawania wyroków od obecności lub nieobecności na rozprawie prokuratora generalnego; zmuszenia Andrzeja Rzeplińskiego do dopuszczenia do orzekania sędziów wybranych przez parlament obecnej kadencji.
Trybunał Konstytucyjny nie uznał całej ustawy naprawczej za niezgodną z konstytucją ze względu na wadliwy tryb jej uchwalenia. Takiego rozwiązania oczekiwała opozycja (PO, PSL i Nowoczesna) oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
Odrębne zdanie od większości złożyli sędziowie TK: Julia Przyłębska, Zbigniew Jędrzejewski oraz Piotr Pszczółkowski.
Ustawa „naprawcza” została uchwalona przez Sejm RP pod koniec lipca. 30 lipca podpisał ją prezydent RP Andrzej Duda, a 1 sierpnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pod jej adresem złożono skargi.
Źródło: wpolityce.pl, tvp.info
MWł