Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Dowództwie Garnizonu Warszawa, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapowiedział sprowadzenie szczątek dwóch polskich bohaterów i uroczyste pochowanie ich na Cmentarzu Wojskowym. Chodzi o płk. Ignacego Matuszewskiego oraz mjr. Henryka Floyar – Rajchmana.
Szef MON, wespół z ministrem skarbu oraz wiceministrem spraw zagranicznych zapowiedzieli powołanie specjalnego komitetu honorowego, który będzie odpowiadał za sprowadzenie do Polski i uroczyste pochowanie szczątek polskich oficerów.
Wesprzyj nas już teraz!
– Warto pamiętać jak splatają się losy polskiej historii. Jestem dumny, że mogę oddać tę przysługę Rzeczpospolitej i pamięci płk Ignacego Matuszewskiego oraz mjr Henryka Rajchmana. Chcę podziękować panom ministrom, szefom służb za to, że przykładają się do tego wielkiego dzieła jakim jest odbudowa polskiej historii i oddawanie polskiej historii Polsce i polskiemu wojsku – podkreślał w swoim wystąpieniu minister Antoni Macierewicz.
Podczas konferencji głos zabrał także prof. Sławomir Cenckiewicz, pomysłodawca sprowadzenia szczątków polskich oficerów, a także dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Prof. Cenckiewicz zwrócił uwagę na działalność płk. Matuszewskiego, który po zakończeniu służby wojskowej objął tekę ministra skarbu i przeprowadził Polskę przez okres wielkiego kryzysu światowego.
– Całym swoim życiem obaj oficerowie dawali wyraz oddania ojczyźnie, walczyli o Polskę wolną, wspierali interesy kraju za granicą, a także dążyli do popularyzowania sprawy polskiej wśród polonii na obczyźnie. Sprowadzenie ich do kraju jest swoistym testamentem, który obaj oficerowie wojska polskiego zostawili, wolą ich życia było powrócić do Polski, gdy odzyska ona niepodległość – zakończył prof. Cenckiewicz.
Zarówno płk Matuszewski jak i mjr Henryk Floyar – Rajchmann wsławili się także ewakuacją we wrześniu 1939 roku 75 ton złota Banku Polskiego, które przez Rumunię, Turcję i Syrię trafiły do Francji, gdzie zostały zabezpieczone dla państwa polskiego.
– Płk Ignacy Matuszewski był wielkim, wybitnym człowiekiem, który łączył w sobie zarówno funkcje wojskowe, funkcje związane z tworzeniem wywiadu wojskowego, ze Skarbem Narodowym, z Bankiem Polskim, ale także później był twórcą organizacji stojącej u źródeł Kongresu Polonii Amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, która przez lata determinowała opór niepodległościowy polskiej emigracji, była fundamentem rządu polskiego na obczyźnie, tego rządu którego ostatni prezydent poległ pod Smoleńskiem – powiedział Antoni Macierewicz. Szef MON zwrócił także uwagę, na zasługi płk. Matuszewskiego w pracy wywiadowczej w okresie wojny z bolszewikami w 1920 roku.
Źródło: mon.gov.pl
POz