Szwajcarzy odrzucili w niedzielnym referendum propozycję zapewnienia bezwarunkowego dochodu podstawowego – według sondażowych wyników opublikowanych przez publiczne media. Wynika z nich, że przeciwko gwarantowanemu dochodowi podstawowemu opowiedziało się ponad trzy czwarte Helwetów. To skutek argumentów przeciwników propozycji. Twierdzili oni, że jej wdrożenie doprowadzi do lenistwa i problemów finansów publicznych.
Gdyby propozycja bezwarunkowego dochodu podstawowego przeszła w niedzielnym referendum, Szwajcarzy uzyskaliby możliwość przyjmowania 2500 franków w comiesięcznych ratach. Niewymagane byłoby do tego spełnienie żadnych warunków poza obywatelstwem. Osoby zarabiające więcej, niż dochód podstawowy miałyby nie otrzymywać żadnej kwoty. Z kolei dzieci dostawałyby jedną czwartą całości.
Wesprzyj nas już teraz!
Według sondażowych wyników z 19 kantonów przeciwko bezwarunkowemu dochodowi podstawowemu opowiedziało się 78 procent głosujących. Na tak niekorzystny wynik wpływ mogły wywrzeć argumenty przeciwników bezwarunkowego dochodu podstawowego. Twierdzili oni, że doprowadziłby on do drenażu budżetu oraz promował lenistwo.
Zwolennicy idei „dochodu bezwarunkowego” twierdzą zaś, że kwota ta dzięki zapewnieniu podstawowych potrzeb umożliwiłaby ludziom zajęcie się bardziej twórczymi zajęciami, niż prosta żmudna praca. Co ciekawe gwarantowany dochód podstawowy jest popierany przez część ekonomistów. Traktują go jako alternatywę dla tradycyjnych metod pomocy społecznej.
Bezwarunkowy dochód podstawowy obowiązuje w ramach eksperymentu w holenderskim Utrechcie. Ponadto pilotażowe projekty wdrażano w krajach ubogich, na przykład w ośmiu wioskach Indii w 2011 r. lub nieco wcześniej w wiejskim rejonie Namibii – Otjivero-Omitara. W Polsce promował go między innymi Ryszard Kalisz.
Bezwarunkowy dochód podstawowy to nie jedyna kwestia poruszona w niedzielnym referendum przez Helwetów. Zadano im także pytania dotyczące stanowiska w kwestii uproszczenia procedur starania się o azyl i zezwolenia na prześwietlanie embrionów przez ich implantacją. Te pomysły zostały przez Szwajcarów przyjęte. Oprócz bezwarunkowego dochodu podstawowego odrzucono natomiast również propozycje reform przedsiębiorstw publicznych i finansowania dróg.
Źródło: foxnews.com / obserwatorfinansowy.pl