Komentując dla Radia Watykańskiego dzisiejsze sobotnie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki z papieżem, przewodniczący episkopatu tego kraju abp Tadeusz Kondrusiewicz zauważył, że rodzi ono nadzieję na dynamiczny rozwój stosunków między Białorusią a Stolicą Apostolską. Wskazał też na konstruktywne relacje państwo-Kościół w tym kraju i przypomniał, że jest to już druga wizyta Łukaszenki w Watykanie – poprzednio był tam przed 7 laty.
„Kiedy ludzie się spotykają, zawsze jest nadzieja na dynamiczny rozwój stosunków. Do załatwienia jest wiele spraw. Do dnia dzisiejszego nie mamy porozumienia i konkordatu, nad którym już od bardzo dawna pracujemy” – powiedział metropolita mińsko-mohylewski. Jego zdaniem dzisiejsza wizyta będzie nowym bodźcem do rozstrzygnięcia tego problemu.
Wesprzyj nas już teraz!
Rozmówca rozgłośni papieskiej podkreślił, że Kościół katolicki może bardzo wiele zaoferować państwu, na przykład w dziedzinie społecznej, dzięki wdrożeniu nauczania społecznego Kościoła. W Mińsku powstała Akademia Teologiczna. Podobnie jest w odniesieniu do pracy charytatywnej – istnieje tu dobra współpraca z państwem i z Kościołem prawosławnym, „co nie jest tutaj takie proste, ale bardzo ważne” – zaznaczył arcybiskup.
Zwrócił uwagę, że na kilka dni przed wizytą prezydenta w Muzeach Watykańskich otwarto wystawę białoruskich ikon prawosławnych i katolickich. „Zorganizowaliśmy ją wraz z Ministerstwami: Spraw Zagranicznych i ds. Kultury i to też jest jakiś pozytywny wskaźnik” – przypomniał abp Kondrusiewicz.
Na zakończenie wyraził nadzieję, że „dzisiejsza wizyta prezydenta przybliży ten moment, gdy Następca św. Piotra stanie na ziemi białoruskiej”.
KAI
luk