Kościół katolicki w Niemczech zdecydowanie popiera budowę meczetu w Erfurcie w Turyngii. Wspierany przez protestantów sprzeciwia się stanowisku Alternatywy dla Niemiec, która chciałaby z pomocą obywateli powstrzymać budowę.
Kościół katolicki w Turyngii oraz lokalna wspólnota protestancka wystąpiły publicznie w obronie planu budowy meczetu w Erfurcie, który wznieść chce islamskie stowarzyszenie Ahmadijja. Przedstawiciele Kościoła zwrócili się zarazem przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec, która obawiając się wzrostu wpływów muzułmanów w kraju chciałaby zatrzymać budowę dzięki dużym protestom obywatelskim. Dla kierownika Biura Katolickiego w Erfurcie, Winfrieda Weinricha, taka postawa jest „całkowicie niezrozumiała”.
Wesprzyj nas już teraz!
W rozmowie z agencją KNA, niemieckim odpowiednikiem KAI, Weinrich stwierdził, że niemiecka ustawa zasadnicza gwarantuje wolność religijną i pozwala na zarówno prywatną, jak i publiczną praktykę wiary. W związku z tym erfurckie stowarzyszenie Ahamdijja ma prawo „zbudować sobie godne miejsce dla modlitwy i spotkania”. Stanowisko Kościoła katolickiego wspierają protestanci. Turyngska „biskupka” Ilse Junkermann powiedziała: – Kto podważa wolność religijną, powinien się zapytać, czy stoi jeszcze na gruncie naszej konstytucji. Jak podaje KNA, wspólnota ewangelicka z pełną akceptacją przyjęła deklarację Ahmadijji o planowanej budowie meczetu.
Tymczasem frakcja AfD w parlamencie Turyngii chciałaby uniemożliwić wzniesienie islamskiego przybytku. Zorganizowała w tym tygodniu na erfurckim placu katedralnym demonstrację pod hasłem „Nasz kraj, nasza kultura, nasza decyzja”. Politycy tej partii przekonują, że o ile muzułmanie mają pełne prawo do wyznawania swojej religii, to nie musi to automatycznie oznaczać prawa do wznoszenia meczetów z minaretami.
Meczet Ahmadijji miałby być wyposażony w minaret. Byłby to jeden z nielicznych nowych meczetów na wschodzie Niemiec. Jak relacjonuje „Süddeutsche Zeitung”, przewodniczący struktur AfD w Turyngii, Björn Höcke, uważa budowę meczetu za „część długoterminowego planu przejęcia kraju”.
Muzułmanie na wschodzie Niemiec zasadniczo organizują sobie „meczety” w budynkach mieszkalnych lub dawnych obiektach przemysłowych, nie mając wystarczającej liczby meczetów. Narzekają, że użytkowane przez nich lokale są często przepełnione, bo zawłaszcza po kryzysie imigracyjnym znacząco przybyło wyznawców Allaha.
Stowarzyszenie Ahmadijja powstało w 1899 roku i skupia dziś na całym świecie około 10 mln członków. Posiada już meczet w Berlinie; jest obecne także w Polsce. W Erfurcie gromadzi około 70 członków, którzy jak na razie zbierają się celem modlitwy w opuszczonym budynku przemysłowym. Nie wiadomo, kiedy meczet mógłby powstać; stowarzyszenie będzie dopiero zabiegać o zgodę miasta na budowę.
Źródła: Katholisch.de, Spiegel.de
Pach