6 maja 2016

Eksperci KEP: aborcja jest bezprawiem, ale karanie matek nie może być działaniem automatycznym

Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych ocenił, że przerywanie ciąży jest czynem bezprawnym, jednakże kwestia karalności matki nie powinna podlegać rozwiązaniom automatycznym. Takie stanowisko wzmacnia Inicjatywę Obywatelską „Stop aborcji”, która w projekcie ustawy wprowadzającej pełną ochronę życia poczętego, kwestię karalności matek za dokonanie aborcji pozostawia ocenie sądu.

 

„Przerywanie ciąży jest czynem bezprawnym, jednakże kwestia karalności matki nie powinna podlegać rozwiązaniom automatycznym” – ocenił Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych na swym posiedzeniu 6 maja w Warszawie, któremu przewodniczył biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W czasie spotkania omówiono obywatelski projekt ustawy w zakresie kryminalizacji przestępstwa aborcji. Jak podkreślono, same rozstrzygnięcia „Kto?” i „W jaki sposób powinien być karany?” są zagadnieniem ściśle polityczno-prawnym i wykraczają poza problematykę nauczania moralnego Kościoła katolickiego.

 

Zespół Ekspertów przypomniał jednak, że przerywanie ciąży jest czynem bezprawnym i niegodziwym, a dopuszczenie do jego przeprowadzenia może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach związanych z rzeczywistym zagrożeniem życia i zdrowia fizycznego matki, jako skutek uboczny. – Kwestia karalności matki, która bierze udział w takim zabiegu, jest sprawą, która wymaga szczególnej delikatności i namysłu. Nie powinna zatem podlegać rozwiązaniom automatycznym – oświadczył mecenas Michał Królikowski.

 

Zwrócił on też uwagę, że rozstrzygnięcie „Czy?” oraz „Od kiedy ?” udział kobiety w przerwaniu ciąży, bądź działanie na szkodę dziecka poczętego powinno być objęte sankcją karną, wykracza poza problematykę nauczania moralnego Kościoła katolickiego. – Jest to zagadnienie ściśle polityczno-prawne – stwierdził ekspert.

 

Zdaniem Zespołu, Kościół nie powinien formułować konkretnych wskazań co do tego, czy kobieta powinna być karana, a jeśli tak, to w jakich warunkach. – Są argumenty, które wskazują na to, że wraz z rozwojem dziecka lub też wraz ze zwiększeniem okrucieństwa zabiegu przerywania ciąży rośnie odpowiedzialność moralna i wzrasta odpowiedzialność karna. Jednak od tego stwierdzenia do poglądu, że kobieta ma być karana za udział w dokonaniu aborcji, jest bardzo daleka droga – zwrócił uwagę mec. Królikowski.

 

Takie podejście do kwestii karalności matek za dokonanie aborcji znajduje odzwierciedlenie w przepisach proponowanych w obywatelskim projekcie. Ten wprawdzie mówi o karalności matek – dzieciobójczyń, ale równocześnie pozostawia ocenie sądu to czy dana kobieta powinna ponieść odpowiedzialność karną czy też nie. Z pewnością proponowanym rozwiązaniom nie można zatem przypisać automatyzmu.

 

W czasie obrad ekspertów rozmawiano też na temat manipulacji, które pojawiają się prasie medycznej w artykułach promujących sztuczne zapłodnienie. Eksperci zauważają, że coraz częściej można spotkać się z fałszowaniem danych o rozwoju embrionów, które są poddane różnym działaniom badawczym, w tym między innymi o szkodliwych działaniach preimplantacyjnych. – Tylko nieliczne opracowania medyczne wskazują na nowe jatrogenne konsekwencje diagnostyki preimplantacyjnej – podkreślono.

 

Źródło: KAI

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram