„Drzwi są otwarte. Istnieje także pewna indywidualna wolność biskupów i konferencji episkopatów. Nie wszyscy katolicy myślą w ten sam sposób, co my, Niemcy” – stwierdził kard. Walter Kasper. Jak dodał, to, co w Afryce jest zakazane, w Niemczech może zostać dozwolone.
Według kard. Waltera Kaspera, papież „nie zamierza zachowywać wszystkiego, tak jak to było dawniej”. Według hierarchy, dzięki papieżowi w Kościele panuje nowy klimat: „kwestie nie są już takie abstrakcyjne i nie ma nasycenia podejrzliwością, jak to miało miejsce poprzednio”.
Wesprzyj nas już teraz!
Kardynał – w trakcie wywiadu udzielonego 22 kwietnia – przyznał, że w Kościele zapanowały warunki sprzyjające niemieckiemu episkopatowi. Odniósł się w tym kontekście do kwestii Komunii świętej dla rozwodników żyjących w kolejnych związkach. Podkreślił, że papież zgodził się z nim, że potrzebne są „ludzkie decyzje”.
Kard. Kasper przywołał także jedną z rozmów, odbytych z papieżem Franciszkiem. Niemiecki duchowny miał opisać papieżowi historię pewnego księdza, który zdecydował się udzielić Komunii świętej kobiecie żyjącej w związku pozamałżeńskim – z okazji pierwszej Komunii jej córki. Kardynał Kasper pochwalił decyzję kapłana. – Powiedziałem o tym papieżowi i on potwierdził moje stanowisko mówiąc, że „w takich sytuacjach duszpasterz musi decydować” – referował kard. Kasper.
Niemiecki purpurat podkreślił w trakcie rozmowy z „Aachener Zeitung”, że w podejmowanych działaniach cieszy się… poparciem papieża. Przypomniał także, że to on namówił Ojca świętego do przyjęcia Nagrody Karola Wielkiego (nagrodą tą uhonorowani zostali – oprócz Jana Pawła II – m.in. Martin Schulz, Herman van Rompuy, Donald Tusk, Bronisław Geremek czy Angela Merkel).
Źródło: onepeterfive.com
MR, mat