22 kwietnia 2016

Premier Szydło podpisała paryskie porozumienie klimatyczne. Czy polskie kopalnie będą zagrożone?

(Fot: Krystian Maj/FORUM)

Przedstawiciele ponad 170 krajów podpisali porozumienie, którego celem jest globalne obniżenie temperatury powietrza. Zdaniem premier Beaty Szydło, porozumienie jest korzystne i nie wpłynie negatywnie na polską gospodarkę. Ustalenia wprowadzają ograniczenia w wydobyciu węgla, a następnie całkowite odejście od jego eksploatacji. Obecnie węgiel kamienny jest głównym źródłem energii w Polsce.

– Porozumienie klimatyczne jest dobre dla Polski. Zobowiązujemy się do tego, aby chronić klimat przy zachowaniu specyfiki naszej gospodarki. Porozumienie zawiera te zapisy, na którym nam zależało, przede wszystkim to, że specyfika gospodarek narodowych będzie brana pod uwagę. Wszystkie państwa, także duże gospodarki, muszą ratyfikować to porozumienie – powiedziała premier Beata Szydło w siedzibie ONZ. Polska delegacja przebywa w Nowym Jorku do niedzieli.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Premier @BeataSzydlo podpisała w nowojorskiej siedzibie ONZ Porozumienie Paryskie #ParisAgreement pic.twitter.com/5NyFoW91dQ

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 22 kwietnia 2016

Podpisanie paryskich porozumień klimatycznych było zwieńczeniem długiej drogi negocjacyjnej. Głównym celem przedsięwzięcia jest ograniczenie średniej temperatury powietrza na całym świecie. W ciągu jednego dnia porozumienie zostało podpisane przez 171 krajów.

– Nalegam, aby kolejne państwa dołączyły do porozumienia, aby umowa paryska weszła w życie jak najszybciej – przekonywał Ban Ki Moon, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Warto przypomnieć, że globalne ocieplenie nie jest traktowane przez wszystkich naukowców jako realne zagrożenie i problem dla ludzkości. Spór wokół zmian klimatycznych często traktowany jest jako wojna ideologiczna wywołana przez środowiska nowej lewicy. Jednym z bardzo znanych krytyków idei globalnego ocieplenia jest m.in. kpt. Walter Cunningham z USA, członek misji kosmicznej Apollo 7, który w 2014 roku gościł z wizytą w Warszawie. Jego wystąpienie podczas konferencji naukowej na UKSW można zobaczyć na naszym portalu PCHTV: http://www.pch24.pl/tv,czlowiek-czy-natura–debata-klimatyczna-w-nasa,19586

Strony, które podpisały porozumienie paryskie, zobowiązały się doprowadzić do utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie poniżej 2 stopni Celcjusza w stosunku do epoki postindustrialnej. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, efekt ten można osiągnąć poprzez jak najszybsze osiągniecie szczytu emisji gazów cieplarnianych, a następnie zrównoważenie emisji z ich  pochłanianiem. Wynegocjowane porozumienie zacznie obowiązywać w 2020 roku i wejdzie w życie jedynie w przypadku ratyfikacji przez liczbę krajów, które odpowiedzialne są za 55% światowej emisji.

 

Źródło: TV Parlament, telewizjarepublika.pl

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram