Na londyńskim Trafalgar Square we wtorek pojawiła się replika starożytnego Łuku Tryumfalnego. To wierna kopia monumentu zniszczonego w syryjskiej Palmyrze przez Państwo Islamskie. Jego odbudowa okazała się możliwa dzięki najnowszej technologii. Budowla trafi następnie do innych krajów. Prawdopodobnie jednak łuk w oryginalnym rozmiarze nie znajdzie się w Palmyrze, pomimo, że miasto zostało już odbite przez siły Bashara al-Assada.
Zdaniem ekspertów replika to dokładne odwzorowanie oryginału. Została ona wykonana z egipskiego marmuru przez Instytut Archeologii Cyfrowej. Wykorzystano fotografie oryginalnego łuku i technologię 3 D. Łuk ma 5,5 metra wysokości. 12-tonowy monument będzie „odwiedzał” różne kraje i miasta. Jeszcze w tym roku trafi do Nowego Jorku. Niekoniecznie znajdzie się jednak w samej Palmyrze. Pojawiają się opinie, że postawienie repliki w normalnej skali oznaczałoby naruszenie historycznej wartości miejsca. W Palmyrze zostanie ulokowany pomniejszony model.
Wesprzyj nas już teraz!
Inicjatywa odbudowy łuku spotkała się z pochwałą przedstawiciela państwa syryjskiego odpowiedzialnego za sprawowanie pieczy nad zabytkami. Swoje uznanie wyraził również burmistrz Londynu, określając budowlę jako działanie oparte na solidarności.
Państwo Islamskie od przejęciu Palmyry w maju dokonało egzekucji 280 osób. Rozpoczęło też destrukcję historycznych, ale niezwiązanych z islamem miejsc. Przy użyciu młotów pneumatycznych, buldożerów i innego ciężkiego sprzętu bojownicy dokonali destrukcji grecko-rzymskich monumentów, świątyń i kamiennych pomników. Islamiści uważają bowiem, że zabytki reprezentujące czasy sprzed powstania islamu – tak zwaną erę ignorancji – powinny zostać zniszczone.
Oprócz łuku tryumfalnego islamiści zburzyli także – w sierpniu 2015 r. – pozostałości starożytnej świątyni Baalszamina oraz świątynię Bela pochodzącą z I wieku. UNESCO uznało te działania za przestępstwa wojenne. ISIS dopuściło się podobnych czynów także w innych miejscach. Jego bojownicy zniszczyli w marcu 2015 r. asyryjskie miasto Nimrud, a w lutym 2015 r. – muzeum w Mosulu. W sierpniu ubiegłego roku dokonali też dekapitacji 82-letniego Khaleda al-Asaada – archeologa zajmującymi się starożytnymi zabytkami.
W Palmyrze przed rozpoczęciem wojny kwitła turystyka. Corocznie do wpisanego na listę UNESCO miasta przyjeżdżało 150 tysięcy osób. Słynęło ono z architektury i sztuki łączącej wpływy grecko-rzymskie, perskie oraz tradycje lokalne.. Budowle pochodziły z I i II wieku po Chrystusie. Palmyra pełniła rolę centrum kulturowego antycznego świata.
Źródło: npr.org
mjend