Kolejny gigantyczny meczet, sfinansowany przez Turcję, stanął w Stanach Zjednoczonych. Obok niego powstały inne budynki związane z islamem. Cały kompleks wybudowany w stanie Maryland nawiązuje do lat świetności Imperium Osmańskiego. Tymczasem w Turcji chrześcijanie są ofiarami dyskryminacji na tle religijnej. Mają też problem z dostępem do swoich kościołów. Znaczna ich część została bowiem przejęta przez państwo.
W ceremonii otwarcia tureckiego meczetu w miejscowości Lanham, w stanie Maryland uczestniczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Stwierdził, że wzniesienie budynku jest szczególnie istotne w kontekście nasilenia nietolerancji wobec muzułmanów w Ameryce i na świecie.
Wesprzyj nas już teraz!
Meczet to jedynie centralny budynek większego kompleksu. Obok niego znajdują się też inne budynki, na przykład religijne szkoły – medresy. Nazwa kompleksu „Maryland kulliye” nawiązuje do czasów Imperium Ottomańskiego.
Wyznawcy Chrystusa nie są w Turcji traktowani na równi z muzułmanami. Przyczynia się do tego rubryka w dowodach osobistych, gdzie należy podać wyznanie. Aby uniknąć normalnie obowiązkowych i jednostronnie prowadzonych zajęć z religii i etyki w szkołach należy zadeklarować dziecko jako chrześcijanina. Według raportu Tureckiego Stowarzyszenia Kościołów Protestanckich z 2015 r. często dochodziło do przemocy fizycznej, gróźb i zniewag pod adresem tureckich protestantów.
W marcu w mieście Diyarbakir świątynie różnych wspólnot chrześcijańskich oraz znajdującego się w unii z Rzymem Kościoła armeńsko-katolickiego zostały przejęte przez władze państwowe. Wiele z tych budowli ma około 1700 lat. Jako oficjalny powód wywłaszczenia podano konieczność odbudowy miasta po walkach z Kurdami.
Wspólnoty chrześcijańskie w Turcji napotykają często na trudności z wykorzystaniem budynków kościelnych zgodnie z przeznaczeniem. Są one wykorzystywane przez Turków do celów świeckich.
Ponad wiek temu doszło w Turcji do ludobójstwa chrześcijan. W Diyarbakir większość mieszkających tam chrześcijan została pojmana, wywłaszczona i zabita. W trwającej w latach 1915-16 rzezi Ormian zginęło 1,5 miliona ludzi. Dokonana przez młodoturków zbrodnia stanowiła pierwsze ludobójstwo XX-stulecia.
W Światowym Indeksie Prześladowań organizacji Open Doors za 2015 r. Turcja zajęła 45 miejsce na świecie. Za główną przyczynę prześladowań uznaje się islamski ekstremizm. Przyczynia się do nich także islamski nacjonalizm. O ile do tej pory wyznawcy Chrystusa spotykali się głównie z presją psychiczną, o tyle obecnie coraz częściej spotyka ich jawna przemoc.
Źródła: gatestoneinstitute.org / worldwatchmonitor.org/opendoors.pl
mjend