4 kwietnia 2016

W wyniku międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego na światło dziennie wypłynie wkrótce ponad 11 milionów dokumentów pokazujących w jaki sposób byłe i obecne głowy państw, firmy oraz instytucje korzystały z tak zwanych rajów podatkowych. To największy przeciek w historii – zauważają media. Sprawie nadano miano „Panama papers”.

 

Około 400 dziennikarzy z ponad 100 redakcji z 76 krajów świata przez ponad rok analizowało dokumenty związane z działalnością panamskiej kancelarii Mossack Fonseca. Miała ona dla swoich klientów zakładać firmy w rajach podatkowych. Materiały zawierają łącznie 11,5 miliona dokumentów opisujących współpracę firmy z wieloma wpływowymi personami w okresie od 1977 do 2015 roku. Na dowody w sprawie składają się sprawozdania finansowe, paszporty, umowy, protokoły oraz wiadomości mailowe.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Osoba, która podzieliła się dokumentami z niemieckim dziennikiem „Sueddeustsche Zeitung” zrobiła to nieodpłatnie. Jej jedynym warunkiem było zachowanie ostrożności i anonimowości. Redakcja zza Odry nie była w stanie samodzielnie przebrnąć przez miliony akt, więc podzieliła się swoją wiedzą z innymi redakcjami, a śledztwo prowadziło Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).

 

Na liście klientów kancelarii Mossack Fonseca mają znajdować się między innymi współpracownicy Husniego Mubaraka (były prezydent Egiptu), Mu’ammara al-Kaddafiego (były libijski dyktator) oraz Baszszara al-Asada (prezydent Syrii). Kancelaria miała również pomagać w „interesach” rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi. Zdaniem „The Guardiana” może mieć on na zagranicznych kontach nawet 2 miliardy dolarów.

 

W sprawie pojawia się również nazwisko prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, premierów Islandii i Pakistanu, przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej oraz króla Arabii Saudyjskiej. Z rajów podatkowych korzystali również sportowcy, artyści i wszelkiej maści „celebryci”.

 

„Panama papers” ma również polski wątek. Wśród wymienianych przez media nazwisk klientów kancelarii jest między innymi były polityk PO Paweł Piskorski oraz założyciel stacji TVN Mariusz Walter.

 

Firma Mossack Fonseca stwierdziła, że prowadzona przez nią działalność była i jest w pełni legalna, a za ewentualne przestępstwa odpowiadają poszczególne banki.

 

Wszystkie dokumenty w sprawie „Panama papers” mają zostać ujawnione w maju. Na chwilę obecną wiadomo, że afera dotyczy ponad 200 tysięcy spółek zakładanych w „rajach podatkowych” oraz 140 polityków i przedstawicieli instytucji państwowych.

 

Źródło: rp.pl , tvn24.pl

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram