Maulana Habib Ur Rehman – najważniejszy imam Centralnego Meczetu w szkockim Glasgow -wyraził swoje uznanie dla Mumtaza Qadriego. Ten ochroniarz w styczniu 2011 r. zastrzelił gubernatora Salmana Taseera zwalczającego nieludzkie aspekty pakistańskiego prawa o bluźnierstwie. Rehman nazwał mordercę bratem i udzielił mu szczególnego muzułmańskiego błogosławieństwa. Jego postawa wywołała ostrą krytykę. Sam imam próbował się tłumaczyć argumentując, że jego słowa wyrwano z kontekstu.
Taseer, chociaż muzułmanin, sprzeciwiał się wyjątkowo surowemu pakistańskiemu prawu o bluźnierstwie. Występował także w obronie skazanej na śmierć chrześcijanki Asii Bibi. 29 lutego 2016 r. został skazany przez na śmierć przez powieszenie. W jego obronie występowała znaczna część ludności Pakistanu.
Wesprzyj nas już teraz!
Maulana Habib Ur Rehman wyraził swoje „załamanie” i „zaniepokojenie” egzekucją Quardiego. Naczelny imam meczetu w Glasgow udzielił mordercy błogosławieństwa, przeznaczonego dla pobożnych wyznawców wiary muzułmańskiej. Stwierdził także, że „nie może ukryć bólu” po jego egzekucji.
Imam określił także zabójcę gubernatora „bratem”. Wyraził opinię, jakoby jego morderstwo stanowiło wyraz kolektywnej odpowiedzialności za ummę – wspólnotę muzułmańską. W gloryfikacji Quardiego posunął się do porównania go z przedstawicielami francuskiego ruchu oporu walczącego z narodowymi socjalistami. Skrytykował jednocześnie naród i władze pakistańskie za dopuszczenie do egzekucji. Jego zdaniem skazanie islamistycznego mordercy sugeruje…brak suwerenności Pakistanu.
Pod wpływem krytyki imam ogłosił oświadczenie. Przyznał, że Taseer, były gubernator prowincji Punjab, zasługiwał na sprawiedliwy proces i wyraził współczucie dla jego rodziny. Dodał, że jego zabójstwo nie było zgodne z islamem. Twierdził, że jego przesłanie zostało wyrwane z kontekstu.
Centralny Meczet w Glasgow wzbudza także inne kontrowersje. Szkockie władze prowadzą dochodzenie w sprawie finansowych nieprawidłowości. Zdaniem niektórych meczet finansuje organizację Tablighi Jamaat. Grupa ta uważana jest za ekstremistycznie islamistyczną. Sama odrzuca jednak posądzenia o stosowanie przemocy. Jej działalność w Wielkiej Brytanii pozostaje legalna. Jednak w Pakistanie zabroniono jej korzystać z tamtejszych instytucji edukacyjnych.
Źródła: bbc.com / heraldscotland.com
mjend