Stolica Apostolska ogłosiła, że 5 czerwca papież Franciszek kanonizuję błogosławioną Marię Elżbietę Hesselblad. W wieku 18 lat wyemigrowała ona ze Szwecji do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjęła wiarę katolicką. Błogosławiona podjęła się odnowy Zakonu Najświętszego Zbawiciela, założonego przez św. Brygidę Szwedzką. ,,Nasze klasztory muszą być ukształtowane na wzór domu z Nazaretu: modlitwa, praca i poświęcenie. Ludzkie serce nie może dążyć do niczego większego” – podkreślała.
Maria Elżbieta Hesselblad urodziła się 4 czerwca 1870 roku we wsi Faglavik (prowincja Alvsborg), w południowej Szwecji. Jej rodzice, Augusto Roberto Hesselblad i Cajsa Pettesdotter Dag, wyznawali luteranizm. Trudna sytuacja ekonomiczna rodziny zmuszała ją do częstych przeprowadzek. W 1866 roku Maria Hesselblad przeniosła się do Karlosborg, a następnie wyruszyła do Stanów Zjednoczonych. W Ameryce podjęła naukę w szkole pielęgniarskiej w Roosevelt Hospital w Nowym Jorku i poświęciła się pracy na rzecz chorych i ubogich.
Wesprzyj nas już teraz!
Dzięki żarliwej modlitwie, oddaniu się w opiekę Matce Najświętszej oraz wysiłkowi intelektualnemu podjęła wysiłek ukoronowany nawróceniem na wiarę katolicką. 15 sierpnia 1902 roku jezuita o. Giovani Giorgio Hagen udzielił jej chrztu sub conditione. Dwa dni później przystąpiła do Komunii Świętej. „W jednej chwili miłość Boża została na mnie wylana. Rozumiałam, ż mogę odpowiedzieć na tą miłość jedynie przez poświęcenie się i miłość przygotowaną na cierpienie dla Jego chwały i dla Kościoła. Bez wahania oddałam Mu swoje życie i moją wolą stało się podążanie z nim Drogą Krzyżową” – napisała.
Bierzmowanie przyjęła w trakcie pobytu w Rzymie. Wtedy też wyraźnie zrozumiała, że jej posłannictwem jest praca na rzecz przywiedzenia protestantów do wiary katolickiej. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, jednak słabe zdrowie nie pozwoliło jej na podjęcie obowiązków. Postanowiła więc powrócić do Rzymu. Od 25 marca 1904 roku mieszkała w klasztorze św. Brygidy, w którym przebywały wówczas siostry karmelitanki. W 1906 roku papież Pius X zezwolił jej na złożenie ślubów i przyjęcie habitu Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy.
Marzeniem Marii Elżbiety Hesselblad stało się sprowadzenie zakonu do Rzymu, nie udało się jej jednak pozyskać koniecznego wsparcia. W 1911 wraz z trzema brytyjskimi nowicjuszkami założyła nowy ośrodek życia zakonnego, którego celem był powrót do niezmienionej reguły św. Brygidy i służba potrzebującym. W 1923 zgromadzenie rozpoczęło działalność w Szwecji, w 1927 w Szwajcarii, a w 1937 roku w Indiach.
Dzięki apostolstwu siostry Hesselblad wielu protestantów przyjęło wiarę katolicką. „Pan wzywa nas z różnych narodów, ale musimy być zjednoczeni, jednego serca i jednej duszy. W boskim Sercu Jezusa zawsze się spotkamy nawzajem i tam szukajmy naszej siły aby stawić czoło trudnościom życia. Możemy zostać wzmocnieni ćwicząc piękne cnoty miłosierdzia, pokory i cierpliwości. Wtedy nasze życie religijne będzie przedsionkiem nieba” – podkreślała.
Maria Elżbieta Hesselblad zmarła w opinii świętości 24 kwietnia 1957 roku. „Droga Krzyżowa jest najpiękniejszą drogą ze wszystkich, ponieważ właśnie na tej drodze spotkałam i poznałam mojego Pana i Zbawiciela” – tłumaczyła.
Kanonizacja błogosławionej odbędzie się 5 czerwca.
Źródło: vatican.va, catholicherald.co.uk
MR