Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego ostatnie dni stanowią pamiątkę Męki oraz Zmartwychwstania nasze Pana, Jezusa Chrystusa. Początek Wielkiego Tygodnia to także święcenie palm. W ten sposób upamiętniamy uroczysty przyjazd Syna Bożego do Jerozolimy. W Lipnicy Murowanej zwyczaj ten stał się wyjątkowym wydarzeniem.
Każdego roku odbywa się tam bowiem konkurs na najwyższą palmę. Podobne organizowane są w wielu parafiach, ale to właśnie Lipnica słynie z wyjątkowo pięknie przygotowanych, okazałych palm. Tam też konkurs ów jest istotnym wydarzeniem dla całej społeczności mieszkańców.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym roku odbywa się już 58. edycja konkursu na największą palmę. Jej gośćmi specjalnymi są prezydenta Andrzej Duda z małżonką. Witając parę prezydencką, przedstawiciele lokalnych władz podkreślili, że wieś ta jest miejscem, gdzie tradycja jest wciąż żywa, a wiara i patriotyzm budowane są na fundamencie pochodzącym stąd od lipnickich świętych i błogosławionych.
Lipnickie palmy oceniane są przez specjalistów – plastyków i etnografów. By wygrać konkurs nie wystarczy przygotować najwyższej palmy. Ważna jest też jej estetyka. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku. Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy Lipnicy i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów.
Dotychczasowym rekordzistą, który przygotował najwyższą palmę, jest Zbigniew Urbański. W 2011 roku zgłosił on do konkursu dzieło wysokości… 36 m i 4 cm.
Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej w Niedzielę Palmową organizowana jest specjalna inscenizacja, która rozpoczyna kalwaryjskie misterium pasyjne. Ewangeliczne sceny wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni, są tam przedstawianie właśnie w dzień rozpoczynający obchody Wielkiego Tygodnia. W kalwaryjskich misteriach każdego roku uczestniczą setki tysięcy ludzi.
Źródło: TVP Info
ged