Redakcja portalu PCh24.pl zwróciła się do Centrum Informacyjnego Rządu z pytaniem, czy podczas spotkań między polską a brytyjską informacją poruszany jest wątek udziału naszych sił zbrojnych w konfliktach na Bliskim Wschodzie. Zapytaliśmy także, czy wątek żydowskich roszczeń majątkowych wysuwanych wobec Rzeczpospolitej jest poruszany w kontaktach z władzami Zjednoczonego Królestwa. W 2014 roku Izba Lordów poparła ideę restytucji żydowskiego mienia. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi ze względu na „klauzulę tajności”.
W mediach wiele mówi się o ewentualnym udziale Polaków w działaniach zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Oficjalne stanowisko naszych władz w tej sprawie nie jest znane. Wobec tego zapytaliśmy, czy ta kwestia jest poruszana w oficjalnych kontaktach dyplomatycznych między Polską a Wielką Brytanią. Są one ostatnio wyjątkowo intensywne, premier RP Beata Szydło gościła w Londynie, a David Cameron odwiedził Warszawę.
Wesprzyj nas już teraz!
„Czy w trakcie niedawnych rozmów między premier RP Beatą Szydło a premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem poruszana była kwestia udziału polskich sił zbrojnych w rozwiązywaniu trwających konfliktów na Bliskim Wschodzie (wojna domowa w Syrii, walka koalicji z Państwem Islamskim)?” – napisaliśmy w mailu do Centrum Informacyjnego Rządu.
Poruszyliśmy także inny wątek relacji polsko-brytyjskich. W lutym 2014 roku wyższa izba brytyjskiego parlamentu, Izba Lordów, poparła żydowskie roszczenia wysuwane pod adresem Polski. Politycy wyrazili nadzieję, że rząd Jej Królewskiej Mości wywrze na Polskę odpowiednią presję.
„Czy podczas rozmów między przedstawicielami Rzeczpospolitej a Zjednoczonego Królestwa wraca się do podjętej w roku 2014 przez brytyjską Izbę Lordów kwestii restytucji mienia żydowskiego na terytorium Polski?” – zapytaliśmy CIR.
Otrzymana odpowiedź jest zaskakująca. Okazuje się, że tak istotne kwestie dla polskiej polityki zagranicznej oraz wewnętrznej nie mogą obecnie ujrzeć światła dziennego. Sprawy są niezwykle istotne zarówno dla bezpośredniego jak i pośredniego bezpieczeństwa Polaków – ich życia, zdrowia oraz mienia. Treść i tematyka rozmów między władzami RP a Wielkiej Brytania została opisana w notatce, której nadano „klauzulę tajności” i stanowi „informację niejawną”.
„Ze spotkania Prezesa Rady Ministrów RP z Premierem Wielkiej Brytanii została sporządzona notatka. Notatka powyższa została opatrzona stosowna klauzulą tajności. Jej treść, określająca przebieg i zakres rozmów prowadzonych podczas spotkań Prezesa Rady Ministrów z Premierem Wielkiej Brytanii, stanowi bowiem informację niejawną” – napisało Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedzi na nasze pytania.
PCh24.pl
Michał Wałach