UE gotowa jest przekazać Turcji nawet 6 mld euro, by zapobiec kryzysowi imigracyjnemu. Wstępne uzgodnienia mają być przełomowe, a jak buńczucznie stwierdził Donald Tusk, ostatnie dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca. Szczegółowe rozwiązania zostaną wypracowane jeszcze przed 17 marca.
Przedstawiony w Brukseli turecki plan, nad którym UE chce dalej pracować zakłada m.in. odsyłanie wszystkich osób przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy – w tym także Syryjczyków oraz przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji. Wedle propozycji, już w czerwcu miałaby zapaść decyzja o ich zniesieniu.
Wesprzyj nas już teraz!
Plan zakłada też przyśpieszenie wypłaty przez UE 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji. Na tym pomoc by się nie zakończyła, bo Turcja oczekuje, że po 2018 roku, otrzyma kolejne 3 mld euro pomocy. Plan zakłada też możliwość utworzenia „bardziej bezpiecznych” stref w Syrii oraz przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE. Tu zaproponowano formułę, że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, UE przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców.
W ocenie Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej plany te mogą przynieść przełom w walce z kryzysem migracyjnym, a jak stwierdził „dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca”. Szczegółowe ustalenia mają być uzgodnione przed kolejnym szczytem, zaplanowanym na 17 i 18 marca. Premier Turcji Ahmet Davutoglu zapewnił, że wszystkie podjęte zobowiązania zostaną zrealizowane, a jak podkreślał, tureckim władzom przyświecają przede wszystkim cele humanitarne. – Chcemy zniechęcać do nielegalnej imigracji do UE i zwalczać przemytników ludzi. Nie chcemy już dłużej widzieć, jak kobiety i dzieci umierają na morzu — powiedział.
Kierunek tureckich propozycji pozytywnie oceniła premier Beata Szydło. – Dla mnie najważniejsze jest to, że w tym naszym wspólnym komunikacie jest zgłoszona przeze mnie poprawka, która mówi o tym, że nie będzie żadnych dodatkowych – ponad te, które były ustalone – zobowiązań państw członkowskich w zakresie relokacji i przesiedleń – podkreśliła. Jej zdaniem, pozwolą one na przywrócenie normalnego funkcjonowania strefy Schengen.
Źródło: wpolityce.pl
MA