16 lutego 2016

Śmierć Antonina Scalii to koniec amerykańskiej Konstytucji ?

(Sędzia Antonin Scalia - 2011. Fot. United States Mission Geneva [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Jak twierdzi Ben Shapiro, „śmierć sędziego Sądu Najwyższego Antonina Scalii oznacza nie tylko tragedię dla filozofii konstytucyjnej, ale i śmierć amerykańskiego konstytucjonalizmu jako całości”. Jego zdaniem opuszczone po Scalii stanowisko sędziowskie przejmie sędzia o lewicowych poglądach. W efekcie wolność sumienia ludzi wierzących zostanie ograniczona, a władze wprowadzą zakaz posiadania broni.

 

Antonin Scalla w teorii i sądowej praktyce kierował się doktryną oryginalizmu. Zgodnie z nią w interpretacji Konstytucji należy kierować się jej pierwotnym, oryginalnym znaczeniem – przypomina publicysta breitbart.com. W „nowoczesnej” Ameryce ta oczywista zdawałoby się zasada stała się niepopularna i została zastąpiona przez wprowadzanie lewicowych reform zgodnych z aktualnymi poglądami politycznymi amerykańskich sędziów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Śmierci Antonina Scalii przynosi niebezpieczeństwo opanowania Sądu Najwyższego przez progresistów. Do tej pory siły były mniej więcej zrównoważone – z lewicą sympatyzowało 4 na 9 sędziów. Piąty, słynący z niezdecydowania i zmienności Anthony Kennedy, odgrywał rolę języczka u wagi. Obecnie jednak prawo do powołania nowego sędziego posiadać będzie Barack Obama, który zapewne powoła prawnika o postępowych poglądach.

 

Jeśli Senat zatwierdzi ten wybór, to tradycyjna interpretacja Konstytucji stanie na całkowicie przegranej pozycji. Grozi to wprowadzeniem złego prawa – m.in. zakazu posiadania broni czy ograniczeń wolności sumienia ludzi wierzących. „To przykre, że jedynym, co powstrzymywało założycielski dokument Stanów Zjednoczonych od śmierci, był wspaniały 79-letni prawnik”, konkluduje Ben Shapiro.

 

Obama może mieć trudności

 

Jak ocenia Heather Digby Parton, aktualna sytuacja polityczna niekoniecznie pozwoli Barackowi Obamie na przeforsowanie „wymarzonego” kandydata. Od 2015 r. Republikanie mają w Senacie 54 kongresmenów, a Demokraci – 44 oraz dwóch związanych z nimi senatorów niezależnych. Przewodniczący republikańskiej większości w Senacie (majority leader) Mitch McConnell zapowiedział już, że „naród amerykański powinien mieć swój głos w wyborze następnego sędziego Sądu Najwyższego”. Oznacza to, że Republikanie starać się będą odwlekać nominację do czasu wybrania nowego prezydenta w zaplanowanych na listopad wyborach.

Zdaniem publicystki takie stanowisko Republikanów to wyraz ich pogardy dla amerykańskich tradycji politycznych. Zgodnie z nimi rola Senatu w powoływaniu nowego sędziego Sądu Najwyższego jest bowiem jedynie pomocnicza i doradcza.

 

Scalia – pobożny katolik, obrońca praw religii

 

Komentarze po śmierci sędziego Scalii dotyczą nie tylko kwestii czysto prawnych i politycznych, lecz także religijnych. Sam Barack Obama określił go jako pobożnego katolika. Jak pisz Michael O’Loughlin, Scalia był obrońcą roli religii w przestrzeni publicznej, chociaż podkreślał, że wiara nie ma wpływu na jego decyzje sądowe. Nominowany w 1986 r. przez Ronalda Reagana w swoim gabinecie trzymał portret św. Tomasza More’a. Sprzeciwiał się aborcji i związkom homoseksualnym, popierał utrzymanie kary śmierci.

 

Antonin Scalia uczestniczył regularnie we Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Wraz ze swoją żoną Maureen miał dziewięcioro dzieci. Jeden z synów został katolickim księdzem, aktywnym w ruchu tradycjonalistycznym.

 

Źródła: breitbart.com / salon.com / cruxnow.com

mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram