2 lutego 2016

Jeden z regionów Szwecji oferuje bezpłatną antykoncepcję wszystkim kobietom w wieku poniżej 26 lat, by w ten sposób zapobiegać rosnącej liczbie aborcji chirurgicznej. Seks-edukatorzy domagają się, by środki antykoncepcyjne były oferowane za darmo także w pozostałych częściach kraju.

 

Władze Skanii, regionu w południowej Szwecji, ogłosiły w poniedziałek, że wszystkie rodzaje antykoncepcji będą oferowane bezpłatnie dla kobiet w wieku poniżej 26 lat w ramach trzyletniego projektu pilotażowego, który ma doprowadzić do zmniejszenia liczby aborcji chirurgicznej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Już wcześniej region oferował niektóre pigułki antykoncepcyjne, prezerwatywy i wkładki wewnątrzmaciczne za darmo lub po obniżonych cenach. Teraz wszystkie te środki mają być bezpłatne, przynajmniej przez 3 lata. Z propozycją wydłużenia dostępności darmowej antykoncepcji wystąpiła Partia Liberalna i została ona zatwierdzona na posiedzeniu regionalnej komisji zdrowia. Projekt uzyskał wsparcie trzech pozostałych partii, w tym chadeków.

 

Skania idzie w ślady północnego regionu Norrbotten, który wprowadził darmową antykoncepcję dla kobiet w wieku poniżej 26 lat w 2012 r. Zdaniem lokalnych polityków, w ciągu trzech lat liczba aborcji wśród młodych kobiet w regionie zmniejszyła się o połowę.

 

Kristina Ljungros, szef RFSU, największej szwedzkiej organizacji propagującej permisywną edukację seksualną przekonuje, że podobne projekty powinny być wdrożone w całym kraju. – Jesteśmy oczywiście bardzo, bardzo szczęśliwi. (…) Rodzaj środków antykoncepcyjnych stosowanych przez kobiety jest kwestią indywidulanych decyzji, ale istnieje ryzyko, iż niektóre kobiety nie zdecydują się w ogóle skorzystać z antykoncepcji, jeśli nie będą mogły sobie pozwolić na te środki, które najbardziej im odpowiadają – tłumaczyła. Dodała, że w całym kraju kobiety powinny mieć ułatwiony dostęp do wszystkich rodzajów środków antykoncepcyjnych.

 

Szwedzka koalicja socjaldemokratów i zielonych przeforsowała w zeszłym roku szereg reform „zdrowotnych”, w tym udostępnienie za darmo od 2017 r. pigułek antykoncepcyjnych dla kobiet w wieku poniżej 20 lat.

 

Najczęściej aborcji dopuszczają się Szwedki w wieku 20-24 lata. W 2014 r. w całym kraju uśmiercono 36, 6 tysięcy dzieci poczętych – wynika ze statystyk Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen).

 

W 2014 r. w kraju miała miejsce wielka debata antyaborcyjna. Rosnąca liczba lekarzy i pielęgniarek, odmawiających udziału w „zabiegach aborcyjnych”, zmartwiła premiera Stefana Löfvena. Obawiał się on, że Rada regionu Kronoberg w południowej Szwecji zezwoli personelowi pielęgniarskiemu na odmowę udziału w aborcji ze względu na przekonania religijne. Wniosek taki popierała większość radnych.

 

– Obawiam się, że zapoczątkowanie dyskusji w tej kwestii wkrótce doprowadzi do tego, że będziemy mieli lawinę podobnych projektów w innych regionach. Tymczasem kobiety muszą być tak samo traktowane, niezależnie od tego, w jakim okręgu zamieszkują – mówił wówczas premier.

 

Projekt uchwały w Kronoberg pojawił się po tym, jak pielęgniarka Ellinor Grimmark została zwolniona w styczniu 2013 r. za odmowę wykonania aborcji ze względu na przekonania religijne. Pielęgniarka po zaskarżeniu sprawy do sądu przegrała proces. Uznano, że nie była dyskryminowana przez szpital.

 

 – Wolność sumienia jest bardzo jasno określona. Dotyczy ona tak zasadniczych kwestii, jak życie i śmierć, aborcja i eutanazja – mówiła wówczas szwedzkiej gazecie „Aftonbladet”. Grimmark przeniosła się do Norwegii, gdzie prawo zezwala pracownikom służby zdrowia na odmowę wykonania aborcji.

 

Źródło: thelocal.se

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram