Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych miało miejsce 14 stycznia. Zespół powstał z inicjatywy Posłów Klubu Kukiz’15 w porozumieniu z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. W jego skład weszło 21 posłów i dwóch senatorów: Jan Żaryn oraz Jan Maria Jackowski.
„Zespół będzie forum do dyskusji nad skutkami braku uregulowań prawnych dotyczących własności. Będzie pomagał w stworzeniu politycznego klimatu dla przemian i uchwalenia ustawy o restytucji mienia. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego deklaruje wsparcie dla Zespołu” – czytamy na stronie PTZ.
Wesprzyj nas już teraz!
– Od lat współpracowałem z Towarzystwem – przyznaje przewodniczący zespołu dr Bartosz Józwiak, poseł klubu Kukiz’15. Przypomina, że choć upłynęło ponad ćwierć wieku od zmiany ustroju, Polska jako jedyny kraj w naszym regionie nie uregulowała skutków zagarnięcia przez komunistyczne władze mienia na mocy dekretów z lat 40.
Jak czytamy w materiałach PTZ „Przeprowadzona wówczas bez odszkodowania nacjonalizacja była aktem nielegalnym, sprzecznym zarówno z prawem krajowym, jak i międzynarodowym. Prawo do posiadania własności prywatnej – podstawowe i niezbywalne prawo ludzkie – nie jest w Polsce przestrzegane”.
Na horyzoncie można dostrzec pierwsze zmiany. – Już konsultowano z nami projekt uregulowań, które mają wstrzymać sprzedaż ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnej. W wielu przypadkach to ziemia zabrana po wojnie ich prawowitym właścicielom – powiedział „Rzeczpospolitej” Piotr Łoś z zarządu Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.
Z danych Towarzystwa wynika, że przed 1939 r. w Polsce było ok. 20 tys. pałaców i dworów. Po wojnie wszystkie odebrano właścicielom. Do dzisiaj zachowało się ok. 2,7 tys. parterowych dworów. Z tego ok. 2 tys. jest zdewastowanych. Zaledwie ok. 180 należy do osób prywatnych, w tym tylko 60 do potomków właścicieli.
Źródło: „Rzeczpospolita”/ ziemianie.org.pl
luk