Wiceminister spraw zagranicznych, Marek Ziółkowski, przewodził polskiej delegacji, która udała się do Moskwy, by podjąć kluczowe sprawy dotyczące przyszłości relacji Polski i Rosji. Rozmawiano między innymi o zwróceniu wraku tupolewa, na co strona rosyjska ma się zgodzić po dokończeniu własnego śledztwa.
Podczas spotkania wiceszefów resortów spraw zagranicznych Polski i Rosji poruszono kwestię relacji polsko-rosyjskich, nie unikano także tematu katastrofy smoleńskiej. Wiceminister Marek Ziółkowski, jak donosi komunikat prasowy MSZ, „ponowił postulat zwrotu wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154 M, podkreślając, że Warszawa liczy na zrozumienie i konstruktywne podejście Moskwy do tej kluczowej i wrażliwej dla Polaków kwestii”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wiceszef rosyjskiego resortu, Władimir Titow wyraził gotowość zwrócenia wraku, jednak po zakończeniu śledztwa przez stronę rosyjską.
Rozmawiano o konflikcie ukraińskim, mińskich porozumieniach pokojowych, sytuacji rosyjskich miejsc pamięci pozostających w Polsce, statusie nieruchomości dyplomatycznych, jak również o współpracy na polu gospodarczym, międzyregionalnym, społecznym i kulturalnym.
– Rozmowy miały rzeczowy charakter. Wyraźnie zaakcentowałem naszą gotowość do prowadzenia dialogu ze stroną rosyjską – skomentował minister Ziółkowski. Jak twierdzi MSZ, rozmowy „potwierdziły gotowość do ożywienia prac społecznych platform dialogu polsko-rosyjskiego”.
Po spotkaniu wypowiedział się również minister Titow. – Z Warszawy nadeszły sygnały, że nowe kierownictwo Polski, które doszło do władzy w rezultacie wyborów parlamentarnych z 25 października 2015 roku, chciałoby wnieść do stosunków rosyjsko-polskich pewne świeże idee. Jeśli tak jest rzeczywiście, to naturalnie jesteśmy gotowi do wysłuchania tych idei – powiedział.
Równocześnie „Rossijskaja Gazieta” opublikowała utrzymany w pozytywnym tonie artykuł zatytułowany „Warszawa wiezie świeże idee”. W dniu, w którym odbywały się konsultacje minister Waszczykowski napisał w Naszym Dzienniku: „Istotą naszego podejścia do Rosji pozostaje porozumienie, a nie konfrontacja”.
Źródło: polskieradio.pl
FO