– Dostrzegam potrzebę bardziej zdecydowanej walki z przestępczością zorganizowaną. Dlatego jednym z priorytetów jest wzmocnienie Centralnego Biura Śledczego Policji o funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych – zadeklarował inspektor Zbigniew Maj, komendant główny policji. Na tym nie koniec zmian, bo za tym ruchem ma iść odchudzenie struktur Komendy Głównej.
Wspomniane wzmocnienie dla CBŚP, to funkcjonariusze BOA. Jest ich 180. To oni realizują te najtrudniejsze operacyjnie zatrzymania członków zorganizowanych grup czy groźnych przestępców. Jednostka funkcjonuje dobrze, ale ma niewykorzystany potencjał. Sęk n tym, że jednostki BOA biorą udział średnio w jednej akcji tygodniowo, a przez resztę czasu ćwiczą. Ich mniej liczni odpowiednicy z Komendy Stołecznej Policji realizują od trzech do pięciu takich akcji w tygodniu. Po zmianach funkcjonariusze BOA będą częściej brać udział w tzw. realizacjach CBŚP, które ściga nie tylko gangsterów, ale i przestępców w „białych kołnierzykach”. Chodzi m.in. o wyłudzenia podatkowe, stające się z czasem domeną gangów. CBŚP ma otrzymać też większą samodzielność.
Wesprzyj nas już teraz!
Ceną większej skuteczności ma być odchudzenie struktur KGP. Nie oznacza to zwolnień, ale przesunięcia ok. 150 funkcjonariuszy z centrali do jednostek terenowych. Póki co nie wiadomo, które jednostki będą wzmocnione, ale trwają prace nad mapą przestępczości,która zapewne będzie tu dobrym wskaźnikiem. Policja chce w najbardziej zagrożone regiony wysyłać więcej patroli, a jeśli będzie taka potrzeba odtwarzać zlikwidowane komisariaty.
Na tym nie koniec zmian w centrali, która chce postawić na specjalizację. Zamiast wielkich połączonych biur powstaną mniejsze, odpowiadające za konkretne zadania czy to związane z prewencją, czy ruchem drogowym. Podzielone będzie też Biuro Służby Kryminalnej, które w zadaniach zastąpią dwa biura: Kryminalne oraz Wywiadu i Informacji Kryminalnych.
– Chodzi o to, by działały biura wyspecjalizowane do konkretnych zadań – wyjaśnił Marcin Szyndler, rzecznik KGP.
Powstanie też Biuro Bezpieczeństwa Informacji, które będzie specjalizowało się m.in. w ochronie informacji niejawnych.
MA, rp.pl