12 stycznia 2016

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował list otwarty do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, mocno akcentując niestosowność jego pouczeń pod adresem polskiego rządu. Ziobro nazwał słowa eurokraty „próbą nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd suwerennego państwa, jakim jest Polska”.

 

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, w liście do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry pozwolił sobie na próbę ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski poprzez nawoływanie do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a także wyrażenie oczekiwania „wyjaśnień” od strony polskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W odpowiedzi na to Zbigniew Ziobro skierował do eurokraty list otwarty, w którym zaznaczył, iż jego działania stanowią „próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd”. „Ze zdumieniem przyjąłem list, który był Pan uprzejmy do mnie skierować. Jego treść świadczy o braku wiedzy związanej z Trybunałem” – napisał Ziobro, zaznaczając, iż Tmmermans czerpał wiedzę z doniesień prasowych, natomiast nie zadał sobie trudu, by zasięgnąć informacji u źródła, np. „wykorzystując rutynowe robocze kontakty pomiędzy Ministerstwem a Komisją Europejską”.

 

„Stabilność i właściwe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, które dopiero dziś jest przedmiotem Pańskiej troski, zostało drastycznie zakłócone już latem zeszłego roku wskutek zmian w ustawie o Trybunale dokonanych przez ówczesną koalicję rządową” – przypomniał minister sprawiedliwości, przytaczając szczegóły dotyczące dokonanej przez Platformę Obywatelską „monopolizacji instytucji”, jaką jest TK.

 

Minister Ziobro odniósł się również do obecnej postawy prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego. „Polityczne ambicje Andrzeja Rzeplińskiego są dziś największym zagrożeniem dla niezawisłości Trybunału, a także równowagi władz: sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej w Polsce” – napisał.

 

W odniesieniu do planowanej przez KE debaty na temat sytuacji w Polsce szef resortu sprawiedliwości zwrócił się do wiceszefa KE o „zachowanie na przyszłość większej powściągliwości w pouczaniu i upominaniu parlamentu oraz rządu suwerennego, demokratycznego państwa”. Na koniec zaś podkreślił, iż „troską polskiego rządu jest dziś przywrócenie ładu prawnego, zapewnienie właściwego funkcjonowania TK, a przede wszystkim jego pluralizmu”.

 

 

Źródło: gazeta.pl

FO

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram