11 stycznia 2016

Muzułmański prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi chce odbudować chrześcijańskie kościoły, które zostały zniszczone w zamieszkach wzniecanych przez wyznawców islamu. Od połowy 2013 roku muzułmanie spalili przynajmniej 65 kościołów, szkół i chrześcijańskich księgarni.

 

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi obiecał, że jego rząd odbuduje wszystkie kościoły, które zostały zniszczone w ciągu ostatnich lat. W ten sposób Sisi chce podkreślić, że opowiada się za faktyczną ochroną praw chrześcijańskiej mniejszości. Obietnicę odbudowy chrześcijańskich świątyń prezydent złożył w kairskiej katedrze św. Marka 6 stycznia, przemawiając z okazji koptyjskich obchodów Bożego Narodzenia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W Egipcie fala przemocy wobec chrześcijan wybuchła po odsunięciu od władzy prezydenta Muhammada Mursiego w połowie 2013 roku. Muzułmanie zniszczyli wówczas przynajmniej 65 kościołów oraz innych budynków należących do chrześcijan, jak szkoły czy księgarnie. W katedrze św. Marka prezydent as-Sisi przeprosił chrześcijan za te wydarzenia i zapowiedział, że jego rząd zamierza wstawiać się za wyznawcami Chrystusa. – Zbyt długo zwlekaliśmy z odbudową i renowacją kościołów, które zostały spalone – powiedział. – Jeżeli zechce tego Bóg, w przyszłym roku nie będzie [w Egipcie] ani jednego kościoła, który nie zostałby odbudowany – dodał.

 

Abd al-Fatah as-Sisi jest prezydentem Egiptu od czerwca 2014 roku. Wcześniej kierował zamachem stanu, w czasie którego usunięto prezydenta Mursiego. Choć sam wyznaje islam, as-Sisi jest zwolennikiem tolerancji religijnej i współpracy z chrześcijanami. W styczniu ubiegłego roku przemawiając na kairskim uniwersytecie Al-Ahzar – który jest najważniejszym ośrodkiem teologicznym islamu sunnickiego – wezwał do głębokiego przeobrażenia islamu. Tak, by skutkiem lektury świętych tekstów islamu było odrzucenie przemocy. Apel ten jak dotąd nie przyniósł większych skutków.

 

Chrześcijanie stanowią w zamieszkałym przez 87-milionów ludzi Egipcie mniejszość. Do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego należy około 10 milionów osób. Do tego dochodzi 300 tysięcy członków wspólnoty koptyjsko-ewangelickiej, 200 tysięcy katolików oraz niemal drugie tyle członków innych wspólnot chrześcijańskich.

 

Źródła: kath.net, pch24.pl

pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram