6 stycznia 2016

Ulicami 420 miast w Polsce i 16 na świecie przeszły 6 stycznia Orszaki Trzech Króli. W niektórych miejscowościach to już ósma impreza tego typu. Przemarsz barwnych korowodów, w których uczestniczyły całe rodziny, poprzedzały Msze św. sprawowane w uroczystość Objawienia Pańskiego. Kościół nie ma ambicji politycznych, bo ma wyższe cele – powiedział podczas Mszy w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz.

 

Tegorocznym orszakom towarzyszyły słowa: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. W ten sposób organizatorzy chcieli podkreślić wydarzenia nadchodzącego roku: Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Orszaki nawiązywały też do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O „pochodzie Trzech Króli, który odbywa się w wielu miastach Polski z licznym udziałem rodzin i stowarzyszeń” wspomniał dziś po modlitwie Anioł Pański papież Franciszek.

 

Od Zamku Królewskiego do placu Piłsudskiego przeszli uczestnicy Orszaku Trzech Króli w stolicy. W pochodzie, który rozpoczął się po Mszy św. w archikatedrze wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz kardynał Kazimierz Nycz.

 

Prezydent Andrzej Duda w wypowiedzi dla TVP docenił tworzącą się nową polską tradycję Orszaków Trzech Króli, w którą co roku angażuje się coraz więcej osób.

 

Dzisiejszy radosny Orszak Trzech Króli stanowi swoiste preludium do tego, do czego się przygotowujemy i co nas czeka w lipcu – powiedział do zgromadzonych w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski zaznaczył, że Kościół w Polsce chce towarzyszyć ludziom w ich podążaniu za Chrystusem.

 

Nie mamy innych ambicji. Nie mamy politycznych ambicji, bo mamy większe ambicje. Pragniemy już tu na ziemi, w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach i środowiskach budować Boże królestwo miłości i solidarności, przebaczenia, pojednania i pokoju – wyjaśnił metropolita krakowski.

 

Orszak Trzech Króli, który od kilku lat przechodzi ulicami polskich miast, jest barwną celebracją uroczystości Objawienia Pańskiego, określanego potocznie jako Święto Trzech Króli. Głównymi postaciami w pochodzie są Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników prowadzą wszystkich przybyłych uczestników do Stajenki w poszukiwaniu Pana Jezusa.

 

Po drodze można zobaczyć sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Na całej trasie Orszaku wybrzmiewają kolędy w wykonaniu samych uczestników oraz Chórów Anielskich. W Orszakach Trzech Króli co roku bierze udział coraz więcej Polaków w różnym wieku, ale głównie rodzin z dziećmi, gdyż udział w barwnym pochodzie jest jednocześnie symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich.

 

W tym roku Orszak przeszedł w 420 polskich miastach oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.

 

W ubiegłym roku Trzech Króli odbył się w 330 miejscowościach, wzięło w nim udział łącznie ponad 1 mln osób. Kolejne 1,5 mln widzów obejrzało transmisję telewizyjną na żywo.

 

{galeria}

Fot. Łukasz Korzeniowski

 

KAI
MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram