Tematyka antykomunistycznego podziemia niepodległościowego walczącego z polskojęzycznymi sługusami bolszewików jak i samymi sowietami pod koniec II Wojny Światowej i tuż po niej, jest ostatnio bardzo popularna. Bohaterowie znani jako „Wyklęci”, ale także „Niezłomni” doczekali się upamiętniającego ich państwowego święta, marszów i stadionowych opraw ku ich czci, prelekcji i artykułów naukowych, a nawet piosenek i setek wzorów podkoszulek noszonych głównie przez młodą generację Polaków. W końcu na rynek trafiło regularnie wydawane czasopismo popularno-naukowe poświęcone prawdziwym bohaterom walki o wolność – kwartalnik „Wyklęci”.
W dzisiejszych czasach z wielu źródeł jesteśmy bombardowani propagandą wstydu ze swojego pochodzenia i przeszłości naszego narodu. Przemysł liberalnych mediów zionie pogardą do wszystkiego co polskie i w miejsce dotychczasowych wartości oferuje nam niezidentyfikowaną papkę pod szyldem „europejskości”. Wobec takich okoliczności bitwy o pamięć każda inicjatywa poszerzająca świadomość historyczną i umacniająca narodową tożsamość jest cenna, wręcz na wagę złota. Nie inaczej jest z nowopowstałym kwartalnikiem „Wyklęci”.
Wesprzyj nas już teraz!
Redaktorem naczelnym tego wyjątkowo potrzebnego na polskim rynku wydawniczym pisma jest Kajetan Rajski, autor dwóch części niezwykle popularnych zbiorów wywiadów z dziećmi niezłomnych partyzantów pt. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Czytelnicy kwartalnika „Wyklęci” otrzymali do swojej dyspozycji teksty znanych badaczy tematyki, m.in. Tadeusza Płużańskiego, Szymona Nowaka, Krzysztofa Szwagrzyka, Mariusza Soleckiego i innych specjalistów, w tym regionalistów doskonale zorientowanych w szczegółach działalności antykomunistycznego podziemia w społecznościach lokalnych. Można mieć więc pewność, że każdy numer pisma stał będzie na wysokim poziomie merytorycznym i zaskoczy nas nieznanymi dotąd szerzej faktami z losów naszych narodowych bohaterów.
Pierwszy numer kwartalnika, który ukazał się w styczniu, poświęcony jest legendarnemu „Łupaszce”, czyli majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi oraz dowodzonej przez niego 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jest to postać niezwykła i dobrze znana wszystkim fanom historii najnowszej oraz patriotom. „Jeden z najbardziej bohaterskich i odważnych żołnierzy” – napisał o tym „Niezłomnym” Kajetan Rajski w „Słowie redaktora naczelnego”.
„Łupaszka” zginął z rąk komunistów. Z rąk tych samych pachołków Kremla, którzy przez dekady fałszywie kształtowali świadomość historyczną wielu Polaków, tak że do dzisiaj wiele osób zmanipulowanych przez PRLowski aparat propagandy wierzy w narrację o „bandytach z lasu” chcących przerwać „odbudowę Polski” i wzniecić III Wojnę Światową. Kłamstwa o „Wyklętych” powtarzają i dziś wpływowi politycy lewej strony, spadkobiercy najgorszych tradycji sowieckiego buta depczącego polską wolność.
O polskim podziemiu antykomunistycznym jako bandytach mordujących Polaków mówiła była europoseł SLD, Joanna Senyszyn. Sojusznikami Hitlera, pogromcami Żydów, orędownikami III Wojny Światowej nazwał ich inny prominentny działacz PZPR i późniejszy lider SLD – tow. Leszek Miller. Tacy ludzie brylowali przez ponad dwie dekady „wolnej” Polski w świecie mediów i polityki. Tacy ludzie byli „autorytetami”, zgarniali tysiące głosów w wyborach, zajmowali ważne urzędy państwowe i podejmowali decyzje o losach narodu. Potrzeba więc jeszcze wiele pracy, by prawda dotarła do świadomości szerokich mas Polaków, by zatryumfowała w całym narodzie, by antypolscy kłamcy nigdy więcej nie dostali mandatu zaufania. Sprawie dobrego imienia „Niezłomnych” służy między innymi nowopowstały kwartalnik „Wyklęci”, który w myśl zasady, że „kropla drąży skałę”, przeciera szlaki historycznej świadomości wolnej od sowieckiego ukąszenia.
– Kwartalnik skierowany jest przede wszystkim do osób, które „coś” wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych. Niekoniecznie muszą być specjalistami, ale – ogólnie rzecz biorąc – nazwiska typu Pilecki, Szendzielarz czy Siedzikówna nie są dla nich jakimś novum. Dobrze również odnajdą się w kwartalniku osoby zajmujące się tym tematem profesjonalnie. Mam nadzieję, że czasopismo wpadnie także w ręce osób, dla których temat ten był dotychczas nieznany, a może także do sceptyków działań żołnierzy podziemia – powiedział w rozmowie z PCh24.pl redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Podzielił się on z nami także okolicznościami, jakie wpłynęły na powstanie pisma.
– Pomysł zrodził się jako konsekwencja około dwustu spotkań, które odbyłem promując książkę „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Poznałem wówczas wiele osób zainteresowanych głęboko tym tematem, będących historykami lub zapaleńcami. Tymczasem dotychczas nie było kwartalnika poświęconego w całości tematyce powojennego antykomunistycznego podziemia – stwierdził Kajetan Rajski.
Wszyscy zainteresowani tą ogromnie potrzebną i szczytną inicjatywą mogą śledzić jej rozwój, zarówno na facebookowym profilu kwartalnika „Wyklęci” jak i na internetowej stronie wydawnictwa „Miles”. Serdecznie polecamy zapoznanie się z zawartymi tam, niezwykle wartościowymi treściami.
Michał Wałach