29 grudnia 2015

Realizacja porozumienia nuklearnego natrafia na liczne trudności. Iran oskarża Amerykanów o łamanie zasad umowy dotyczących unormowania relacji gospodarczych. Z kolei część amerykańskich polityków wyraziło swoje zaniepokojenie próbami rakietowymi bliskowschodniego kraju. Z drugiej strony anonimowy rosyjski dyplomata twierdzi, że przekazywanie Rosji wzbogaconego uranu przez Iran przebiega zgodnie z planem. 

Do skarg Iranu przyczyniło się zaostrzenie zasad obowiązujących w amerykańskim programie wizowym. Zgodnie z nim obywatele 38 krajów mają prawo podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Jednak ostatnio wprowadzono obostrzenie zgodnie z którym także oni muszą starać się o wizę, jeśli przebywali oni na terytorium Iranu (lub 3 innych krajów) w ostatnich 5 latach. Strona irańska twierdzi, że stanowi to naruszenie zasad porozumienia nuklearnego. Stany Zjednoczone zobowiązały się bowiem do niepodejmowania działań utrudniających normalizację gospodarczych relacji z Iranem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O łamanie zasad „nuklearnego dealu” podejrzewany jest również Iran. W październiku odpalił on rakietę balistyczną średniego zasięgu, co stanowiło złamanie porozumienia. Według doniesień niedozwoloną próbę rakietową przeprowadzono także w listopadzie.

 

Sprawa irańska jest przedmiotem sporów wśród amerykańskich polityków. Senator z Partii Demokratycznej Ben Cardin wraz z 20 partyjnymi kolegami wystosowali w tej sprawie list do Baracka Obamy. Wyrazili w nim swoje obawy związane z poczynaniami bliskowschodniego państwa.

 

Z drugiej strony zdaniem rosyjskiego dyplomaty cytowanego przez agencję Associated Press, Iran w większości wywiązał się ze swojego zobowiązania dotyczącego transferu wzbogaconego uranu. Dyplomata nie ujawnił się jednak z imienia i nazwiska powołując się na brak zgody przełożonych.

 

Przeniesienie wzbogaconego uranu z Iranu do Rosji to jedno z głównych zobowiązań bliskowschodniego państwa. Zgodnie z nim Iran musi przetransportować ponad 8500 kilogramów uranu do Rosji. W kraju może pozostać jedynie 300 kilogramów materiału mogącego służyć do produkcji broni jądrowej.

 

Porozumienie atomowe zawarto 16 lipca 2015 r. w Wiedniu. Podpisali się pod nim przedstawiciele Iranu oraz Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Iran zezwolił na inspekcje instalacji wojskowych i zgodził się między innymi na wywiezienie z kraju znacznej części wzbogaconego uranu. Druga strona zobowiązała się do znoszenia sankcji ekonomicznych.   

 

 

Źródło: foxnews.com / Associated Press

mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram