Na rozpoczynającym się w poniedziałek posiedzeniu Sejm zajmie się ponownie projektami PiS dotyczącymi służby cywilnej i Trybunału Konstytucyjnego. Harmonogram zakłada, że jeszcze w poniedziałkowy wieczór dojdzie do drugiego i trzeciego czytania „ustawy naprawczej” dla TK.
Ustawą i służbie cywilnej zajmie się sejmowa komisja administracji. Jak przypomina „Polskie Radio” złożony przez PiS projekt daje możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej, znosi wymóg, by nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich pięciu lat nie był członkiem partii, zakłada obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania, a nie konkursu; uchylony zostaje obecny artykuł mówiący, że obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej następuje w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.
Wesprzyj nas już teraz!
Projektodawcy proponują by stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu jej wejścia w życie wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygaszały po 30 dniach od wejścia nowelizacji jeśli do tego czasu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków.
Zdaniem opozycji wejście w życie nowych przepisów, doprowadzi do licznych zwolnień w administracji publicznej.
„Ustawa naprawcza” dla TK przewiduje orzekanie tylko w pełnym składzie, z udziałem minimum 13 sędziów. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie decyzje w Trybunale będą zapadać większością kwalifikowaną 2/3 głosów. Projektodawcy proponują także wykreślenie z ustawy o TK zapisu, że siedzibą Trybunału jest Warszawa. Taka zmiana przepisów umożliwiałaby przeniesienie urzędu do innego miasta.
Źródło: „Polskie Radio”.
luk