12 grudnia 2015

Przełomowe porozumienie? Katoliccy księża przyjadą do Korei Północnej

(By J.A. de Roo (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Począwszy od przyszłego roku Kościół katolicki z Korei Południowej będzie mógł wysyłać do Korei Północnej kapłanów, aby sprawowali tam liturgie z okazji najważniejszych świąt kościelnych – zapowiedział metropolita Seulu. Kard. Andrew Yeom Soo-jung podał tę informację po powrocie z pierwszego od ponad 60 lat wyjazdu na Północ oficjalnej delegacji Kościoła katolickiego z Południa.

 

3 grudnia w katedrze Changchung w Pjongjangu członkowie 17-osobowej delegacji odprawili Mszę św., na którą przybyło 70 świeckich katolików północnokoreańskich. Wcześniej gości z Południa przyjął m.in. wiceprzewodniczący parlamentu KRLD Kim Young Dae.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W rozmowie z włoskim dziennikiem „La Stampa” kard. Andrew Yeom Soo-jung przypomniał, że w 2003 na Południe przybyła grupa katolików z Północy i po raz pierwszy od 58 lat uczestniczyli oni wraz z wiernymi z Południa we Mszy św. w seulskiej katedrze Myeongdong. On sam jako administrator apostolski Pjongjangu [taki tytuł nosi od 1998 każdorazowy arcybiskup Seulu – KAI] mógł w maju 2014 jako pierwszy metropolita stolicy Korei Południowej odwiedzić kompleks przemysłowy w Kaesongu na Północy, w którym działają także przedsiębiorstwa z Południa. Podkreślił również, że jako administrator Pjongjangu za swój priorytet uważa wysyłanie na Północ księży, aby mogli sprawować tam sakramenty.

 

W tym kontekście kardynał zauważył, że niedawna podróż z początku grudnia „ma znaczenie szczególne, gdyż tym razem w skład delegacji weszła znaczna grupa duchowieństwa z Południa”. Zapewnił, że modli się, aby „mogło to stanowić punkt wyjścia do lepszej komunikacji między Południem a Północą”.

 

Zaznaczył też, że jego archidiecezja wspiera inicjatywy zjednoczeniowe w Korei Północnej już od 1995, gdy kraj ten nawiedziły wielkie powodzie, a później susza. Mimo napięć politycznych w stosunkach międzyrządowych Kościół stale spieszył z pomocą północnemu sąsiadowi, realizując różne projekty w ciągu ostatnich 20 lat. W bieżącym stuleciu rozpoczęto serię nowych projektów, mających na celu odnowę roślin rolniczych, budowanie zakładów produkcji sprzętu lekarskiego i leków, wspieranie intensywnych upraw ryżu i ziemniaków, rozwój placówek służby zdrowia.

Wspomniał o licznych inicjatywach modlitewnych, np. w archidiecezji seulskiej w każdy wtorek o godz. 10 odprawiana jest msza „o pokój i pojednanie”; w styczniu br. odprawiono ją już po raz tysięczny. Rozpoczęto też ruch modlitewny „Kościół północnokoreański w moim sercu”, aby pamiętać o 57 parafiach, jakie istniały dawniej na Północy.

 

KAI

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 33 146 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram