Każde środowisko miejskie toczone jest chorobą, która je niszczy. Raną Krakowa, rozpoznaną przez uczestników duszpasterstw akademickich, są nocne kluby, miejsca rozpusty oraz uwikłania ludzi w grzech nieczystości. Młodzi postanowili modlitewnie wspomóc leczenie. Mija już rok od pierwszego dyżuru „Szpitala Domowego” – modlitewnej akcji w intencji odnowy moralnej Krakowa.
Jesienią 2014 roku młodzi z krakowskich duszpasterstw zaczęli planować dzieło. Jako miejsce wspólnej modlitwy wybrali kościół św. Wojciecha – niewielką świątynię w sercu miasta. Pierwszy dyżur odbył się 18 listopada 2014, w liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny i 100. rocznicę jej śmierci – zginęła broniąc czystości.
Wesprzyj nas już teraz!
Przez miesiąc, od godz. 20 do 22 trwa adoracja Pana Jezusa oraz spowiedź. Główną intencją modlitewną wieczornych spotkań jest odnowa moralna Krakowa. Zaangażowani w Szpital Domowy przygotowują się także duchowo do Światowych Dni Młodzieży. Stąd opiekę nad akcją sprawuje Sekcja Pastoralna Komitetu Organizacyjnego.
Akcja wzbudziła szerokie zainteresowanie. Ze względu na niewielkie rozmiary kościoła, wierni modlili się na zewnątrz. Ich widok przyciągał uwagę osób przechodzących przez Rynek. Część z nich zatrzymywała się i włączała w modlitwę. Podjęto decyzję o kontynuowaniu dyżurów Szpitala Domowego.
Anna Wojna, koordynator Sekcji Pastoralnej, wspomina obawy towarzyszące myśli o prowadzeniu regularnej modlitwy o moralną odnowę Krakowa. – Wierzyliśmy w sens, widzieliśmy, że to działa. Ludzie przychodzili, chcieli się modlić. Jednak mieliśmy wątpliwości czy znajdą się księża, którzy każdego dnia poświęcą dwie godziny. Dziś mamy już sześćdziesięciu pięciu księży. Nie ma problemu z dyżurami. To dla nas wielkie świadectwo – mówi Anna Wojna.
Najcenniejsze są przemiany zachodzące w sercach i uzdrowienia pacjentów Szpitala Domowego dokonujące się podczas spowiedzi. Ks. Rafał Marciak, dyrektor Sekcji Pastoralnej, zauważa, że największym widocznym owocem dotychczasowej modlitwy jest Poradnia Szpitala Domowego. We wrześniu przy ul. Siennej 5 powstało miejsce bezpłatnych konsultacji psychologicznych dla osób z problemami w sferze seksualności. – W ogóle nie planowaliśmy tego. Ale Pan Bóg szybko dał nam rozeznanie, że trzeba leczyć poranionych – stwierdza ks. Marciak.
18 listopada, w pierwszą rocznicę inauguracji Szpitala Domowego, o godz. 20.00 kard. Stanisław Dziwisz odprawi uroczystą Mszę Św. Po Eucharystii rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu.
KAI
luk