26 września 2015

W dzisiejszych czasach zauważa się bardzo silne narzucanie stylu życia, który często nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. To wymaga od człowieka dużej odwagi i dojrzałości w podejmowaniu codziennych wyborów – mówił do zakonników i zakonnic pochodzących z archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

 

Osoby życia konsekrowanego spotkały się w katedrze poznańskiej z okazji obchodzonego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał w homilii, że zbliżająca się 1050. rocznica chrztu Polski powinna stać się okazją do podjęcia nowych wyzwań.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Chociaż chrzest należy do historii zbawienia, to jednak ma także swoje doniosłe znaczenie dla naszej ziemskiej historii. Nadał on naszemu narodowi imię własne, stworzył wyższą tożsamość, nadał mu duchowość chrześcijańską, zwrócił oczy ponad ten świat, stał się dla nas zaczątkiem Królestwa Bożego, udoskonalił nasze życie społeczne i kulturalne” – mówił abp Gądecki.

 

Podkreślając znaczenie chrztu Polski abp Gądecki przywołał słowa Adama Mickiewicza, iż chrzest Mieszka I „stworzył” Polskę. „Nie tylko w wymiarze duchowym, lecz także w wymiarze społeczno-politycznym i kulturowym. Powstało państwo, którego duszą stał się Kościół katolicki, a głównym zadaniem cywilizacja łacińska, dziedzicząca w dużej mierze kulturę grecką i rzymską” – przekonywał metropolia poznański.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że przyjęcie zasad chrześcijańskiej moralności osobistej i społecznej miało ogromne znaczenie w historii naszej ojczyzny. „Nowe zasady odrzuciły despotyzm ojca rodziny, wielożeństwo, okrutny zwyczaj zabijania żony przy pogrzebie męża, składanie ofiar z ludzi, krwawą zemstę i potworne, ale bardzo rozpowszechnione sprzedawanie niewolników. Chrześcijaństwo podniosło najwyższą wartość każdego człowieka i jego życia. Duchowieństwo, zwłaszcza zakonne, rozwijało opiekę nad niewolnikami, ubogimi, chorymi, sierotami, wdowami, skazańcami i głodnymi” – mówił abp Gądecki.

 

Metropolita poznański zauważył, iż dzięki otwarciu na państwa chrześcijańskie Zachodu Polska zaczęła przyjmować wiele osiągnięć wysokiej kultury i cywilizacji. „Przede wszystkim wielkie idee, pismo, naukę, prawo, filozofię, teologię, język łaciński, kierunki umysłowe, systemy szkolne, łącznie z uniwersytetami” – mówił o konsekwencjach chrztu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Zdaniem abp. Gądeckiego szczególną rolę odegrała w procesie chrystianizacji modlitwa i praca zakonników. „Szkoły duchowe, jakimi były monastery, uzyskiwały tak ogromną rangę społeczną, że nie wyobrażano sobie bez nich funkcjonowania życia społecznego. Z jednej strony klasztory były ośrodkami duchowymi i dzięki ich modlitwie świat mógł istnieć, a z drugiej strony stanowiły centra intelektualne” – zauważył metropolita poznański.

 

Abp Gądecki zachęcił osoby życia konsekrowanego, by wspominanie 1050 lat historii chrześcijaństwa na naszych ziemiach stało się dla nich impulsem do umacniania komunii, wspólnoty osób. „Jestem przekonany, że szansą dla duchowości przyszłej są wszelkiego typu wspólnoty, które jednoczą ludzi poszukujących prawdy, gdyż nie jest łatwo samotnemu człowiekowi przeciwstawić się presji świata” – mówił metropolita poznański.

 

„Duchowość, podobnie jak powietrze lub pokarm, jest dla człowieka czymś niezbędnym. Zarówno teraz jaki i w przyszłości będzie istnieć potrzeba duchowości. Bez niej nie można sobie wyobrazić funkcjonowania jakiejkolwiek cywilizacji” – podkreślił abp Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował do zakonników, by przemyśleli charakter życia duchowego w ich wspólnotach. „Trzeba przemyśleć tę sprawę w życiu konsekrowanym i pomyśleć o wysiłkach poprzednich pokoleń i o tym, do czego my jesteśmy zobowiązani, co my możemy zrobić, żeby ta tożsamość chrzcielna odrodziła się pośród naszych rodaków” – zaznaczył abp Gądecki.

 

Według ostatnich danych przesłanych do Stolicy Apostolskiej w archidiecezji poznańskiej pełni posługę 531 zakonników i 1045 zakonnic.

 

KAI

mat

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram