21 września 2015

Reforma Kurii Rzymskiej. Będzie „racjonalizacja” i dwie dodatkowe dykasterie

(Kard. Oscar Maradiaga, członek Komisji Kardynałów, fot. MAX ROSSI / REUTERS / FORUM)

Rada kardynałów powołana w celu zreformowania Kurii Rzymskiej, tzw. grupa K9, przedstawiła papieżowi wniosek o ustanowienie dwóch nowych dykasterii: ds. świeckich, rodziny i życia oraz miłosierdzia, sprawiedliwości i pokoju. Papież poprosił hierarchów o opracowanie nowych kryteriów doboru kandydatów na biskupów.

 

Podczas ostatniego spotkania Rady ds. reformy Kurii Rzymskiej w dniach od 14 do 16 września br., kard. Dionigi Tettamanzi (emerytowany arcybiskup Mediolanu) przygotował dla papieża analizę dotyczącą utworzenia zgromadzenia ds. świeckich, rodziny i życia. Nowa dykasteria powstałaby z połączenia dotychczasowej Papieskiej Rady ds. Świeckich, Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Papieskiej Akademii Życia. Dykasteria miłości, sprawiedliwości i pokoju przejmie obowiązki rad papieskich na rzecz sprawiedliwości i pokoju, duszpasterstwa migrantów i podróżujących, duszpasterstwa chorych i służby zdrowia oraz Cor Unum. W ramach nowej instytucji powstanie osobna komórka poświęcona ekologii.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na konferencji prasowej prezentującej wyniki Rady, rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi, przypomniał, że kardynałowie nie koncentrują się jedynie na reformie kurii, ale doradzają papieżowi także w sprawach administracyjnych i kierowaniu Kościołem powszechnym. Dlatego też – jak wyjaśnił ks. Lomabardi – podczas spotkania dyskutowano również kwestię reformy procedury mianowania biskupów, „w szczególności omawiano cechy, jakimi powinien wyróżniać się kandydat na biskupa”, by był on w stanie prowadzić „nową ewangelizację z uwzględnieniem potrzeb dzisiejszego świata”.

 

Kardynałowie wysłuchali obszernego sprawozdania prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji ks. Dario Vigano, który omawiał zasady nowego statutu tej dykasterii, zajmującej się sprawami komunikacji Stolicy Apostolskiej. Papieska Komisja o Ochronie Nieletnich wysunęła propozycję utworzenia nowej sekcji sądowej w Kongregacji Nauki Wiary, aby ocenić ewentualne wykroczenia biskupów w przypadkach nadużyć seksualnych.

 

Idea powołania dwóch nowych dykasterii pojawiła się na posiedzeniu kardynałów w lutym br. Podczas nadzwyczajnego konsystorza Ojciec święty poinformował duchownych, że celem reform jest wprowadzenie „większej harmonii w pracach różnych dykasterii i urzędów” Kurii Rzymskiej, „większej efektywności i przejrzystości, która buduje autentyczną synodalność i kolegialność”. Papież dodał, że reformy są „konieczne”, w celu realizacji „bardziej skutecznej ewangelizacji, promocji bardziej owocnego ekumenicznego ducha i w celu zachęcania do bardziej konstruktywnego dialogu ze wszystkimi”.

 

Biskup Semeraro, sekretarz grupy K9, który przedstawił projekt reformy urzędów Kurii Rzymskiej, zwrócił uwagę na potrzebę „racjonalizacji” i „uproszczenia” organizmów kurii, a także wyraźne rozgraniczenie funkcji „zgromadzeń”, które posiadają „władzę administracyjną” od „rad”, które mają jedynie kompetencje doradcze w określonym obszarze. Ks. Semeraro mówił „o konieczności połączenia kilku rad, akademii i komisji”, by zmniejszyć liczbę istniejących organów i „zracjonalizować” różne kompetencje Sekretariatu Stanu, aby faktycznie koordynował on funkcje innych urzędów. Podkreślił potrzebę większej „współpracy” między kurialistami i konieczność regularnych spotkań szefów poszczególnych organów Kurii Rzymskiej „w synodalny sposób”. Mówił także o potrzebie „ciągłej i właściwej formacji wszystkich osób pracujących w Kurii Rzymskiej: duchownych, zakonników i świeckich, zarówno w zakresie duchowości i kompetencji”.

 

W drugiej części prezentacji hierarcha uzasadniał konieczność powołania odrębnej kongregacji ds. świeckich, rodziny i życia, by uwydatnić rolę świeckich w Kościele, zgodnie z duchem Soboru Watykańskiego II. Powołanie kolejnej dykasterii ds. miłosierdzia, sprawiedliwości i pokoju uzasadniał koniecznością podkreślenia ogromnej roli miłosierdzia we współczesnym świecie. Nowa dykasteria ma obejmować biuro, które będzie się koncentrować na ekologii i ochronie środowiska.

 

Duchowni planują także scentralizować wszystkie media katolickie, należące do Kościoła.

 

Źródło: CNA, cruxnow.com, americanmagazine.org, AS.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram