17 września 2015

Szwajcarzy coraz bliżej usunięcia Boga z hymnu. Zaproponowana pieśń sławi wartości liberalne

(By Alps (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Szwajcarzy wybrali propozycję tekstu nowego hymnu państwowego. W przeciwieństwie do obecnego, nowy hymn nie odwołuje się w ogóle do Pana Boga, sławiąc jedynie wartości liberalnej demokracji.


„Biały krzyż na czerwonym tle, nasz znak związku” – to słowa napisane przez muzyka i ekonomistę Wernera Widmera z Zollikerberg ZH, które miałby rozpoczynać nowy hymn. W przeciwieństwie do dotychczasowego tekstu, który w całości skupia się na chwale Pana Boga i stąd nosi nazwę „Psalmu Szwajcarskiego”, nowy hymn do Boga nie odwołuje się w ogóle. Mówi się w nim za to o wartościach liberalnej demokracji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tekst Wernera Widmera został wybrany przez Szwajcarów w głosowaniu internetowym. Nowy hymn miałby zachować dotychczasową melodię. W praktyce chodzi więc jedynie o usunięcie jednoznacznie chrześcijańskiego tekstu i zastąpienie go takim, który odpowiadałby ateistom.

 

Tekst obecnego hymnu Szwajcarii został napisany w 1841 roku przez cystersa, o. Albericha Zwyssiga. Jego niedosłowne tłumaczenie na polski brzmi:

 

„Ty z jutrzenką zjawiasz się,
W morzu promieni widzę Cię,
Ciebie, Najwyższego, Wspaniałego!
Gdy czerwień szczyty Alp ubarwi,
Módlcie się, wolni Szwajcarzy, módlcie się.
Wasza pobożna dusza wie,
Wasza pobożna dusza wie,
Bóg jest w szlachetnej ojczyźnie mej!
Bóg jest w szlachetnej ojczyźnie mej!”.

 

W nowym hymnie zamiast Boga wysławia się następujące wartości: wolność, niezależność, pokój, otwartość, sprawiedliwość oraz solidarność z biednymi i słabymi.

 

Konkurs na nowy hymn zorganizowało w ubiegłym roku Szwajcarskie Towarzystwo Użyteczności Publicznej (SGG). Z 200 propozycji, jakie doń wpłynęły, wybrano sześć, nad którymi głosowali Szwajcarzy. Do kolejnego etapu konkursu przeszły trzy, ponownie poddane głosowaniu. O zwycięstwie propozycji Widmera poinformowano na antenie telewizji.

SGG udostępni teraz nowy hymn różnym organizacjom, szkołom oraz grupom muzycznym, tak, by mogły go ćwiczyć i wykonywać przy różnych uroczystościach. Jeżeli po pewnym czasie okaże się, że szwajcarskie społeczeństwo akceptuje nowy tekst, SGG przedstawi go parlamentowi do akceptacji. Jest możliwe, że parlament ogłosi referendum, w którym Szwajcarzy podejmą ostateczną decyzję o hymnie.

 

 

Źródło: kath.ch, Wikipedia

Pach




Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram