8 września 2015

IPN wznawia poszukiwania szczątków ofiar czerwonego terroru pochowanych w białostockim areszcie

(fot. IPN)

Kolejne ludzkie szczątki zlokalizowano na terenie dawnego ogrodu więziennego, przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Właśnie tam w poniedziałek wznowiono prace ekshumacyjne. W poszukiwaniach prokuratorom i historykom IPN towarzyszą biegli medycy sądowi, antropolodzy i archeolodzy. Z odnalezionych szczątków pobierany jest materiał genetyczny.

 

Planowane jest wyjęcie szczątków ludzkich, które zlokalizowano w narożniku dawnego ogrodu, graniczącym z posesją Straży Granicznej oraz pod drewnianą wiatą rekreacyjną, która zostanie rozebrana. Obecność szczątków w tych miejscach wykazały sondaże archeologiczne, przeprowadzone w czerwcu br. – poinformował  prok. Radosław Ignatiew z białostockiego pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Eksperci spodziewają się, że zaplanowane do końca września prace nie pozwolą na zakończenie poszukiwań. Dla pewności wykonane będą uzupełniające sondaże, zmierzające do zlokalizowania ewentualnych dalszych pochówków na obszarze dawnego ogrodu więziennego.

 

Prace w białostockim areszcie śledczym IPN rozpoczął pod koniec 2013 roku. Wtedy też udało się odkryć pierwsze szczątki. Prace były wznawiane w maju i wrześniu ub. roku oraz w połowie czerwca br. Eksperci wydobyli dotąd szczątki 359 osób, w tym kobiet i dzieci.

 

Według ustaleń historyków, pochówki na terenie aresztu były prowadzone w latach 1941-56. Oznacza to, że znajdują się tam ofiary zarówno z okresu okupacji niemieckiej, jak i z okresu powojennego. Obecność szczątków m.in. dzieci wskazuje, że na terenie aresztu chowane były nie tylko osoby na których wykonano wyrok śmierci, lub zmarły podczas brutalnych śledztw, ale też takie, które zmarły poza aresztem, ale zostały tam przewiezione w celu pochówku.

 

W poszukiwaniach prokuratorom i historykom IPN towarzyszą biegli medycy sądowi, antropolodzy i archeolodzy. Z odnalezionych szczątków pobierany jest materiał genetyczny. Instytut dociera też do bliskich osób, które mogły zostać pochowane na terenie aresztu. Eksperci mają nadzieję, że dzięki badaniom porównawczym uda się ustalić tożsamość odnalezionych osób.

 

 

molik

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram