Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą zainaugurował narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W Ogrodzie Saskim rozbrzmiewają rozdziały powieści odczytywane przez znanych aktorów. „Czytanie klasyki literatury buduje w społeczeństwie ciągłość pamięci, która z kolei buduje wspólnotę. Czytanie nas jednoczy” – powiedział prezydent.
W sobotę w całym kraju odbywa się narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa zainicjowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent wraz z małżonką zainaugurował wydarzenie. Fragmenty powieści są odczytywane przez znanych aktorów: Bartłomieja Topę, Jerzego Radziwiłowicza, Małgorzatę Foremniak, Magdalenę Różczkę, Wojciecha Zielińskiego, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Jerzego Bończaka, Eryka Lubosa, Annę Dymną, Jana Peszka, Piotra Głowackiego i Pawła Królikowskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Na tę okazję została przygotowana specjalna, 12-częściowa, adaptacja powieści, której autorem jest krakowski poeta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bronisław Maj.
Prezydent podkreślił wspólnototwórczą rolę wspólnego czytania. – Czytanie klasyki literatury buduje w społeczeństwie ciągłość pamięci, która z kolei buduje wspólnotę. Czytanie nas jednoczy – podkreślił podczas inauguracji. Na uroczystości obecna była również minister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzata Omilanowska, która poinformowała, iż w tegorocznym Narodowym Czytaniu udział bierze 1600 miejscowości.
Każdy kto przyjdzie do Ogrodu Saskiego z własnym egzemlarzem „Lalki” otrzyma na niej okazjonalny stempel. Takie same stemple zostały wysłane do 1000 miast, które najszybciej zgłosiły swój akces do akcji. Z kolei Biblioteka Narodowa z okazji tegorocznego czytania przygotowała specjalną ekspozycję przedstawiającą rękopisy, pierwsze wydania książek i podobizny Bolesława Prusa. Kolekcja jest dostępna również na stronie internetowej Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.
Źródła: prezydent.pl / interia.pl
FO