27 sierpnia 2015

Poznaj bohaterów z „Łączki”. W piątek w Krakowie rusza niezykła wystawa

(Filip Blazejowski/Gazeta Polska)

Wystawa „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” przedstawia sylwetki 28 polskich bohaterów – żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego.

 

– Ich szczątki odnaleziono w wyniku dotychczasowych prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych przez ekipę specjalistów kierowanych przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka – poinformowała Dorota Korohoda, rzecznik krakowskiego IPN.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak dodała, wystawa opowiada także o współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956″ oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) .

 

– Wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i ukrytych w nieoznakowanych miejscach. Na dwóch pierwszych planszach został zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych. Pozwoli to szerokiej publiczności zapoznać się ze specyfiką pracy archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie – dodała Korohoda.

 

Proces przywracania pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego w Polsce trwa od ponad dwudziestu lat, ale jego tempo jest powolne. Składa się na to nie tylko trwające latami marginalne traktowanie problemu, ale też sposób w jaki mordowano i ukrywano szczątki bohaterów podziemia niepodległościowego, który utrudnia poszukiwania. Bohaterowie grzebani byli często w nieoznaczonych zbiorowych dołach śmierci, a ślady po nich zacierano. Taka praktyka miała ukrócić wszelkie próby oddawania im pamięci, czci i szacunku.

Dla rodzin osób zamordowanych za walkę o wolną Polskę oznaczało to niepewność co do losu bliskich oraz brak możliwości godnego pochówku i pożegnania. Po latach jedynym sposobem na uhonorowanie bohaterów jest przywrócenie ich do świadomości społecznej. Ich postawa jest bowiem najlepszym świadectwem patriotyzmu i niezłomności w walce o wolność oraz podziękowaniem za ich najwyższe poświęcenie.

 

Wystawa plenerowa poświęcona bohaterom z „Łaczki” zostanie uroczyście otwarta na pl. o. Adama Studzińskiego w Krakowie pod Wawelem w piątek o godz. 12.00. Ekspozycja będzie prezentowana do 16 września.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram