Mimo stosunkowo niewielkiej liczby uczniów, szkoły katolickie osiągają bardzo wysokie wyniki. Szczególnie dobrze wypadają w przedmiotach humanistycznych, ale i w ścisłych nie ustępują konkurencji. Wśród przyczyn wymienia się lepszą selekcję uczniów i nauczycieli i lepsze warunki kształcenia. Wysoka pozycja placówek katolickich dotyczy zarówno szkół podstawowych, jak i gimnazjów oraz liceów.
Polskie szkoły katolickie prześcigają swoje świeckie konkurentki pod względem wyników z egzaminów gimnazjalnych oraz testów szóstoklasisty. W roku szkolnym 2013/2014 do katolickich szkół podstawowych, liceów i gimnazjów chodziło w sumie ok. 40 tysięcy uczniów, podczas gdy łącznie na tych szczeblach uczy się w Polsce ok. 3,5 miliona uczniów. Mimo tak dużej dysproporcji wśród gimnazjów placówki katolickie stanowią jedną czwartą wśród 100 najlepszych szkół pod względem wyników egzaminów gimnazjalnych z polskiego i matematyki (wg rankingu DGP). Na wysoką pozycję związanych z Kościołem liceów wskazuje także znane zestawienie prowadzone przez tygodnik „Perspektywy”.
Wesprzyj nas już teraz!
Kluczem do sukcesu są ostrożna rekrutacja zarówno uczniów jak i nauczycieli, a także niewielkie klasy. Szkoły katolickie, nierzadko płatne dopasowują się do oczekiwań rodziców i zainteresowań uczniów. Nie bez znaczenia jest też ściślejsza, niż w placówkach publicznych współpraca nauczycieli z rodzicami, a także położenie większego nacisku na aspekt wychowawczy.
Jednak możliwość selekcji kandydatów nie dotyczy tzw. katolickich szkół publicznych, takich jak np. Publiczne Katolickie Gimnazjum w Gdańsku. Mimo to jest ono najlepsze na Pomorzu w języku polskim i drugie w matematyce. Co ciekawe, wysokie wyniki szkół katolickich to nie tylko polski fenomen. Podobnie sytuacja panuje w krajach zachodnich.
Źródło: forsal.pl
mjend