11 sierpnia 2015

Piesi pielgrzymi znakiem dla współczesnych pogan – Dolnoślązacy na Jasnej Górze

(Fot. A. Niedźwiecki)

Jesteście znakiem dla współczesnych pogan – mówił do pielgrzymów archidiecezji wrocławskiej o. Jan Poteralski. Podprzeor Jasnej Góry podziękował Dolnoślązakom za ich odwagę i przykład wyznania wiary. Do Częstochowy dotarło ok. 1,7 tys. uczestników 35. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

– Jesteście czytelnym znakiem dla współczesnych pogan. Znakiem waszej miłości do Boga i Kościoła. Dziękujemy za waszą odwagę i przykład wyznawania wiary, radość i entuzjazm – witał pielgrzymów podprzeor Jasnej Góry, o. Jan Poteralski. Pielgrzymując z Wrocławia przez polską, piękną ziemię; pola, łąki, lasy, miasta i wioski, spotykając się z ludźmi na noclegach i trasie pielgrzymowania, byliście zwiastunami radosnego głoszenia Ewangelii, można powiedzieć ambasadorami Pana Jezusa i Matki Bożej mówiącej w Kanie Galilejskiej, na Jasnej Górze i w tylu sanktuariach – uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”.

Zwieńczeniem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana na jasnogórskim Szczycie. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny. W kazaniu metropolita wrocławski wskazał na pielgrzymowanie jako istotny element budowania wspólnoty wiary. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy obserwuje się silne indywidualistyczne tendencje w poszukiwaniach duchowych i prywatyzację wiary – podkreślił abp Kupny. – „Za to wyznanie wiary chcę wam podziękować. Na nim wyrasta heroiczna odpowiedź na dar miłości Boga”.

Wesprzyj nas już teraz!

W 35. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej wędrowało 52 księży, 22 kleryków i 14 sióstr zakonnych. Najmłodszym pielgrzymem był 2-letni Miłosz, najstarszym Stefan – 81 lat.

Wrocławską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę zainicjował w 1981 r. kard. Henryk Gulbinowicz, ówczesny metropolita. Formalnie polecenie zorganizowania rekolekcji w drodze otrzymał ks. Stanisław Orzechowski, duszpasterz ośrodka akademickiego „Wawrzyny” we Wrocławiu, zwany przez pątników „Orzechem”. Niemniej już po II wojnie światowej pojawiły się zaczątki ruchu pątniczego w kościele dolnośląskim. Jedną ze starszych grup jest kompania z Namysłowa. W latach 1977-1980 bardzo wielu wrocławian przyłączało się do Pielgrzymki Warszawskiej, stąd w pierwszych latach pielgrzymowania już samodzielnej kompanii ze stolicy Dolnego Śląska można było odnaleźć jeszcze zwyczaje wypracowane na warszawskim szlaku pielgrzymkowym. Stopniowo jednak Wrocław dopracował się własnego stylu rekolekcji w drodze.

 

 

KAI
luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram