13 lipca 2015

Prawnicy o uchodźcach: „Trzeba opracować standardy gwarantujące bezpieczeństwo obywatelom”

(fot.REUTERS/Jamal Saidi/FORUM)

Uchodźcy z Państwa Islamskiego stanowią potencjalnie poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju. Konieczne jest zatem wypracowanie odpowiednich standardów mechanizmów, aby w jak największym stopniu uniknąć zamachów terrorystycznych w Polsce.

 

„Z prawnego punktu widzenia warto rozważyć, czy w ogólne możliwe jest zamknięcie granic” – zastanawiają się prof. Elwira Marszałkowska-Krześ (dyrektor Instytutu Prawa Cywilnego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, adwokat) i Sławomir Krześ (wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu) na portalu rp.pl.

Wesprzyj nas już teraz!

 

 – Przedstawiciele libijskiego rządu ostrzegają przed terrorystami wśród uciekinierów z Afryki. Jak twierdzą, grupy dżihadystów są przemycane do Europy w transportach imigrantów. Państwo Islamskie nie atakuje nielegalnych transportów, ponieważ samo czerpie z tego zyski. Ponadto transporty imigrantów to dobry sposób na przerzut dżihadystów wśród uciekinierów, którzy z Libii próbują dostać się na stary kontynent – tłumaczy doradca libijskiego rządu Abdul Basit Haroun.

 

Dubajska telewizja Al An twierdzi z kolei, że dżihadyści z ISIS używają skradzionych paszportów obywateli zachodnich państw. Telewizja ma posiadać kopie 34 paszportów pochodzących z różnych państw, m.in. z USA, Danii, Francji, Albanii i Polski.

 

Komisja Europejska tymczasem chce, by kraje członkowskie w najbliższych dwóch latach przyjęły 20 tysięcy uchodźców przebywających w obozach poza Unią Europejską, np. przy granicy z Syrią. Na przesiedlenie do Unii Bruksela przeznaczyła aż 50 mln euro. Polska, zgodnie z wytycznymi Komisji, miałaby przyjąć ich prawie tysiąc. „Analizujemy dwa niewątpliwie kluczowe prawa: prawo do samostanowienia, a co za tym idzie, swobody przemieszczenia się przez osoby trzecie niebędące obywatelami polskimi, i prawo do ochrony życia obywateli polskich” – piszą prawnicy na portalu rp.pl.

 

Traktat z Lizbony zmieniający traktat o Unii Europejskiej i traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską wprowadził do traktatu o Unii Europejskiej rozdział IV „Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości”. W rozdziale tym problematykę imigrantów reguluje art. 63 ust. 1: „Unia rozwija wspólną politykę w dziedzinie azylu, ochrony uzupełniającej i tymczasowej ochrony, mającą na celu przyznanie odpowiedniego statusu każdemu obywatelowi państwa trzeciego wymagającemu międzynarodowej ochrony oraz mającą na celu zapewnienie przestrzegania zasady non-refoulement. Polityka ta musi być zgodna z konwencją genewską z 28 lipca 1951 r. i protokołem z 31 stycznia 1967 r. dotyczącymi statusu uchodźców, jak również z innymi odpowiednimi traktatami”. Równocześnie jednak w art. 61e czytamy: „Niniejszy tytuł [w skład którego wchodzi art. 63] nie narusza wykonywania przez Państwa Członkowskie obowiązków dotyczących utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego”.

 

„Analiza teleologiczna przepisu art. 63 ust. 1 traktatu o Unii Europejskiej w powiązaniu z art. 2 ust. 1 zd. 1 konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, z uwzględnieniem orzecznictwa ETPC, prowadzi do oczywistej konkluzji, że każde państwo europejskie ma prawo chronić bezpieczeństwo swoich obywateli i gdy dochodzi do kolizji dóbr: prawa do bezpieczeństwa obywateli własnych z prawem do samostanowienia obywateli innych państw (imigrantów), państwo może dbać o interes obywateli własnych nawet kosztem ograniczenia prawa imigrantów” – podkreślają prawnicy.

 

Co istotne, w Rzeczypospolitej Polskiej priorytet ochrony obywateli jest nie tylko prawem, ale wręcz konstytucyjnym obowiązkiem. Państwo ma bezwzględny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom polskim i dopiero gdy prawa imigrantów nie kolidują z prawem do bezpieczeństwa obywateli polskich – powinno zapewnić prawo godnego pobytu imigrantom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

„Apelujemy zatem do Rządu RP: nie pozostawiajmy uchodźców z krajów ogarniętych wojną samym sobie, ale zadbajmy przede wszystkim i ponad wszystko o bezpieczeństwo własnych obywateli. Podejmujmy rozważania o przyjęciu uchodźców do Polski dopiero w sytuacji, gdy opracowane będą standardy i mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo naszym obywatelom” – zaznaczają adwokaci.

 

Źródło: rp.pl

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 451 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram