Niemiecki Episkopat ma zamiar wziąć udział w obchodach 500-lecia reformacji, które protestanci będą świętować w 2017 roku. Przewidziane są wspólne nabożeństwa i pielgrzymka do Izraela.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformowała, że ustalenia o wspólnych obchodach zostały już podjęte przez Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) oraz Konferencję Episkopatu Niemiec (DBK). „FAZ” opublikowała wymianę listów między przewodniczącym EKD Heinrichem Bedfordem-Strohmem a przewodniczącym DBK kard. Reinhardem Marxem.
Wesprzyj nas już teraz!
11 marca 2017 roku ma zostać odprawione w Berlinie wspólne nabożeństwo na znak wzajemnego przebaczenia. Takie samo nabożeństwa katolicy i protestanci będą mogli później celebrować w całym kraju. Miałby być to znak ekumenicznego pojednania pomiędzy katolikami a protestantami. Wśród szeregu innych wspólnych planowanych przedsięwzięć listy cytowane przez „FAZ” wymieniają także wspólną pielgrzymkę kierowników DBK i EKD do Izraela.
Jak dotąd nie było w ogóle jasne, czy Kościół katolicki w Niemczech weźmie udział w protestanckich obchodach rocznicy reformacji w 2017 roku. Wokół sprawy panowały bardzo duże napięcia.
Przewodniczący EKD Bedford-Strohm w jednym ze swoich listów wskazuje, że wspólne obchody mają „zażegnać tradycyjną polemikę” oraz stanowić gest wobec „wszystkich chrześcijańskich kościołów i wyznań”, zwłaszcza, jeżeli te „mają inny i bardziej krytyczny obraz reformacji oraz jej skutków”.
Kard. Marx zauważył z kolei, że w zaproszeniu EKD dostrzega „wyraz relacji pełnych zaufania”. Purpurat nie użył jednak w swoich listach ewangelickiego określenia „jubileuszu reformacji”, stosując zamiast niego zwrot „wspomnienie reformacji”.
Źródło: kath.net, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
Pach