22 czerwca 2015

ZUS najpierw niezgodnie z prawem odmawiał wypłacania emerytur osobom nadal pracującym, a gdy oddał zaległe świadczenia, to wpędził polskich seniorów w kłopoty. Jednorazowa wypłata dużej kwoty zakwalifikowała emerytów do wyższego progu podatkowego.

 

Osoby, które nie rozwiązały stosunku pracy przed przejściem na emeryturę, nie mogły pobierać przysługującego im świadczenia. Dopiero w 2012 roku Trybunał Konstytucyjny uznał taką praktykę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za nielegalną i nakazał wyrównać zaległości. Rok później Sejm przygotował stosowną ustawę. Wypłata była jednorazowa, a emeryci pobierali także świadczenia bieżące. Dodatkowe źródło dochodu spowodowało, że ich roczne przychody wzrosły na tyle, że od części sumy musieli zapłacić 32 proc. podatek dochodowy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Gdyby nie błędy ZUS w interpretowania przepisów, emeryci otrzymywaliby należne im świadczenia regularnie i nie uzbierałyby się wysokie kwoty, które oznaczają wyższy próg podatkowy. Zamiast 32 stawka wynosiłaby 18 proc. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której należne emerytom pieniądze najpierw leżały na kontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – zamiast trafić do kieszeni seniorów – a teraz ich część wróci do budżetu w podatkach.

 

Za błędy urzędników płacą emeryci.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram