Wczoraj w Dzienniku ustaw zostało opublikowane postanowienie prezydenta o referendum. W ten sposób rozpoczęła się kampania referendalna. Do września partie oraz różne inne podmioty prezentować będą swoje stanowiska w sprawach poddanych pod referendum.
Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym kampanią referendalną jest prezentowanie swojego stanowiska przez obywateli, partie polityczne, stowarzyszenia, fundacje oraz inne podmioty w sprawie poddanej pod referendum.
Wesprzyj nas już teraz!
Kampania referendalna zakończy się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku 4 września na sobotę 5 września.
W niedzielę, 6 września, Polacy odpowiedzą na trzy pytania: czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu; czy opowiadają się za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz po trzecie oraz czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.
Referendum zaproponował prezydent Bronisław Komorowski dzień po pierwszej turze wyborów. Potem zgodę na referendum wyraził Senat.
W środę prezydent podpisał postanowienie o zarządzeniu referendum.
Aby referendum było wiążące, musi w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.
Źródło: deon.pl
pam