Urzędnicy rosyjskiego Zabajkala, górskiej krainy położonej na wschód od jeziora Bajkał, graniczącej między innymi z Mongolią i Chinami, pracują nad umową z Pekinem, która pozwoli chińskim firmom wydzierżawić ponad 300 tysięcy hektarów ziemi w tym regionie. Pekin stawia jednak pewne warunki. Umowa nie dojdzie do skutku, o ile Rosjanie nie zgodzą się na masowy napływ chińskich robotników.
Według „Niezawisimaja Gazieta,” Zajbakale w Syberii Wschodniej jest gotowe do podpisania listu intencyjnego, który pozwoliłby chińskim firmom na dzierżawę ziemi przez 49 lat. Gazeta dodaje, że „w Pekinie uznają, iż takie przeniesienie gruntów jest niewystarczające” i że Moskwa musi umożliwić wjazd chińskich obywateli. Chińscy pracownicy mieliby osiedlić się tam wraz z całymi rodzinami.
Wesprzyj nas już teraz!
O inicjatywie poinformował w zeszłym tygodniu na łamach chińskiej prasy jeden z urzędników z chińskiego Instytutu Badań Strategicznych. Pekin uważa, że umowa mogłaby szybko dojść do skutku, gdyby władze rosyjskie zgodziły się na uproszczenie procedur przesiedleńczych dla chińskich robotników.
Michaił Siergiejew, szef sekcji ekonomii z „Niezawisimaja Gazieta” podkreśla, że wg rosyjskiego prezydenta Chińczykom może chodzić o coś więcej, niż tylko o dzierżawę gruntów w celu uzyskania korzyści ekonomicznych. Władimir Putin obawia się ekspansji Pekinu.
Chińczycy już wyrazili zainteresowanie dziewięcioma regionami na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie, które chcieliby wydzierżawić i na które chcieliby sprowadzić chińską siłę roboczą.
Natalia Zubarewicz z Moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej wątpi, by Chińczykom chodziło jedynie o uprawę ziemi rolnej. Zamiary Chińczyków zaniepokoiły także rosyjskich nacjonalistów i syberyjskich regionalistów, którzy chociaż – z jednej strony chętnie widzieliby inwestycje chińskie, z drugiej – nie chcą masowego napływu etnicznych Chińczyków. Zakłóciliby oni równowagę etniczną regionu.
Zabajkale – powierzchnia całkowita: 432.000 km2. Region zamieszkuje 1,1 mln osób. Gęstość zaludnienia: 2,57 osób / km2. Obszary miejskie zajmują 66 proc. regionu. Obszary wiejskie stanowią 34 procent. (Źródło: Wikipedia).
Źródło: euromaidan.press.com., AS.