Czesław Kiszczak został prawomocnie skazany ws. wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL w grudniu 1981 r. Komunistycznemu dygnitarzowi sąd wymierzył karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kiszczak nie pojawił się w sądzie z powodu złego stanu zdrowia.
Sąd Okręgowy skazał gen. Kiszczaka w 2012 roku na dwa lata więzienia w zawieszeniu ze względu na jego udział w „związku przestępczym o charakterze zbrojnym”, który przygotował i wprowadził stan wojenny. Odwołanie obrońców byłego szefa MSW zostało przez Sąd Apelacyjny zawieszone ze względu na stan zdrowia 90-letniego Kiszczaka. Proces ruszył gdyż Sąd przebadał Kiszczaka i uznał, że jego zdrowie pozwala mu na udział w czynnościach procesowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Obrońcy Kiszczaka wnioskowali o jego uniewinnienie. O podtrzymanie wyroku wnosił pion śledczy IPN, który jest autorem aktu oskarżenia. W akcie tym Instytut Pamięci Narodowej oskarżył dziewięciu wysokich funkcjonariuszy reżimu komunistycznego o przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.
W trakcie procesu niektórzy z byłych dygnitarzy zmarli. W 2012 roku skazany został tylko gen. Czesław Kiszczak. Stanisław Kania, pierwszy sekretarz PZPR, został uniewinniony. Sąd uznał, że za wprowadzeniem stanu wojennego stała „tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym” pod kierownictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Źródło: TVN 24
luk