W dniach 22-23 czerwca 1920 r. nawiedził Kwidzyn oraz kościół Świętej Trójcy ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. W 95. rocznicę tego wydarzenia, w sobotę 13 czerwca jego następca abp Celestino Migliore poświęcił tablice pamiątkowe.
Abp Achille Ratti był pierwszym po odzyskaniu niepodległości nuncjuszem apostolskim w Polsce. W 1920 r. był dodatkowo wysokim komisarzem apostolskim do spraw plebiscytu na Śląsku i w Prusach. Dlatego w czerwcu tegoż roku przyjechał do Kwidzyna, Waplewa (dwór Sierakowskich), a potem do Olsztyna jako bezstronny obserwator – przypomniał w swej homilii abp Migliore.
Wesprzyj nas już teraz!
W kościele Świętej Trójcy nuncjusz Ratti odprawił Mszę św. i spotkał się z katolikami polskimi i niemieckimi, zachowując bezstronność, pozostając życzliwym wobec Polaków. Już w 1921 r. opuścił Polskę i powrócił do Rzymu. Został mianowany arcybiskupem Mediolanu, a od 1922 do 1939 kierował Kościołem powszechnym jako Pius XI.
Abp Migliore zaznaczył, że chociaż nuncjusz Ratti był Włochem i pozostawał mocno związany z kulturą i tradycjami wpojonymi przez ponad 60 lat swego życia, w całości spędzonych we Włoszech, to był jednak uważany za autentycznego polskiego patriotę. Taką ocenę zaskarbił sobie przede wszystkim przy okazji tzw. Bitwy Warszawskiej, rozegranej dwa miesiące po jego wizycie w Kwidzynie. Wtedy prawie wszyscy ambasadorowie opuścili Warszawę, podczas gdy nuncjusz Ratti pozostał w stolicy i aktywnie wspomagał niedawno odzyskaną niepodległość Polski.
Dla upamiętnienia pobytu abp. Rattiego w kwidzyńskim kościele Świętej Trójcy oraz na plebanii wmurowano dedykowane jego osobie tablice (oznaczone herbami papieskimi), które poświęcił abp Celestino Migliore wraz z biskupem elbląskim Jackiem Jezierskim. W uroczystości wzięli także udział prowincjał franciszkanów z Gdańska, rektor i alumni franciszkańskiego seminarium z Łodzi oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu.
Źródło: KAI
luk