Z najnowszych badań Eurostatu na temat jakości życia w Europie wynika, że Bułgarzy, a następnie Węgrzy, Grecy, Portugalczycy i Cypryjczycy są najmniej zadowoleni z życia. Dlaczego? Głównie z powodu braku pracy.
W skali od 0 do 10, określającej poziom satysfakcji, Bułgarzy osiągnęli zaledwie 4,8 punktów. Ponad 60 proc. społeczeństwa nie widzi perspektyw na przyszłość. Węgrzy, którzy zaliczają się do jednych z najmniej zadowolonych narodów, osiągnęli poziom 6,2 punktów. Tyle samo mieli Grecy, Cypryjczycy i Portugalczycy. Pozostałe kraje osiągnęły średnio ponad 7 punktów bądź więcej. Najwięcej powodów do zadowolenia z życia mają: Duńczycy, Finowie i Szwedzi. Poziom satysfakcji z życia w przypadku Skandynawów wyniósł około 8 punktów. Polska plasuje się tuż za średnią unijną (7,3 punktów).
Wesprzyj nas już teraz!
Wskaźnik ogólnego zadowolenia obliczono biorąc pod uwagę różne aspekty życia w roku 2013. Badano więc: stan relacji osobistych, warunki zamieszkania, czas dojazdów do pracy, środowisko życia, dostępność terenów zielonych i rekreacyjnych, dostępność miejsc pracy, sposób spędzania wolnego czasu, stan zdrowia, poziom edukacji, sytuację finansową itp. Przykładowo Węgrzy osiągnęli najwyższy średni wynik 7,6 punktów jeśli chodzi o stan relacji osobistych, a najniższy – 5,2 punktów, jeśli chodzi o sytuację finansową. Średnia w UE dla tej ostatniej kategorii wynosiła 6 punktów.
Najbardziej zadowoleni z życia są Skandynawowie. Wszystkie kraje północnej Europy osiągnęły w badaniu średni wynik powyżej 7,5 pkt. Najszczęśliwsi ludzie żyją w Finlandii, Szwecji, Danii i Szwajcarii (8 pkt). Wynik dla Polski to 7,3 pkt, czyli niewiele powyżej unijnej średniej.
Najmniej zadowolonym z życia narodem są Bułgarzy, dla których średni wynik badania to tylko 4,8 pkt. Największy wpływ na poziom satysfakcji z życia Europejczyków ma stan zdrowia i posiadanie dobrze płatnej pracy.
Źródło: dailynewshungary.com., ec.europa.eu, AS.