Przed IV Krajowym Kongresem Misyjnym ukazały się biografie polskich misjonarzy z lat 1965-2015. Biogramy 4944 misjonarek i misjonarzy, zawarte w trzech tomach, ukazały się nakładem wydawnictwa „Verbinum”.
Publikacja ukazała się w związku z IV Krajowym Kongresem Misyjnym, który odbędzie się 12-14 czerwca w Warszawie. Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić 50. rocznicę ukazania się encykliki „Redemptoris missio”. Ten jubileusz zainspirował Komisję Episkopatu Polski ds. Misji do upamiętnienia dorobku misyjnego Kościoła w Polsce w minionym pięćdziesięcioleciu.
Wesprzyj nas już teraz!
Książka pokazuje w sposób pełny i usystematyzowany zaangażowanie Kościoła w misje „ad gentes”. Pierwszy tom zawiera biogramy misjonarzy pracujących w Afryce i na Madagaskarze, 2 tom – w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach i w Kanadzie, 3 zaś dotyczy Azji i Oceanii. Prezentuje biografie misjonarzy i misjonarek zakonnych, diecezjalnych, z instytutów życia konsekrowanego oraz świeckich, pracujących na poszczególnych kontynentach.
„Obecnie najważniejszymi kierunkami wyjazdów misyjnych pozostaje Afryka oraz Ameryka Środkowa i Północna” – napisał we wstępie do publikacji bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Ze wstępów czytelnicy mogą dowiedzieć się, jaka jest specyfika i metody pracy misyjnej na danym kontynencie. Jak wynika z danych zawartych w książce, misjonarze, poza działaniami ewangelizacyjnymi, prowadzą także działalność charytatywną, zdrowotną i edukacyjną. – Misjonarze z Polski wydatnie przyczynili się do ewangelizacji wielu krajów i kontynentów, zdobywając uznanie i zaufanie ludności tubylczej oraz władz kościelnych – zauważył bp Mazur.
Publikacji przybliża biogramy także znanych misjonarzy, m.in. o. Mariana Żelazka SVD, dr Wandy Błeńskiej, zwanej „Matką Ugandy”, czy kard. Mariana Kozłowieckiego SJ.
KAI
mat